روز شمار حصر:

دعوت چندباره خاتمی به آشتی ملی

خاتمی‌مدیا - رئیس بنیاد باران در یکصد و هفتمین نشست این بنیاد با تأکید بر اینکه کدورت‌ها و کینه‌ها و سختگیری‌ها و ایجاد شقاق و نقار در جامعه به نفع هیچ‌کس نیست، اظهار امیدواری کرد که بزرگان و مسؤولان کشور شرایطی را فراهم کنند که همه نیروهای کشور بتوانند در کنار یکدیگر به جلو بروند.

سیدمحمد خاتمی با تسلیت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی و یادآوری اینکه نمی توان در مجالی اندک در بزرگداشت ایشان سخن گفت، اظهار کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی انسانی بزرگ بود و به همین دلیل هم خسارت فقدان او خیلی سنگین و بزرگ است. ایشان از قبل از انقلاب تا آخرین لحظه عمرشان منشاء خیرات و خدمات فراوانی بودند.

وی ادامه داد: کسانی که با انقلاب اسلامی آشنا هستند، می دانند که اگر نگوییم بعد از حضرت امام، مؤثرترین و فعال‌ترین و تأثیرگذارترین و صاحب‌نقش‌ترین فرد در شکل گیری انقلاب اسلامی ایران و تداوم و پیروزی آن، آیت الله هاشمی رفسنجانی بود، حداقل یکی از چند شخصیت برجسته‌ای بود که می‌توان این عنوان را به آنها داد. شجاعت، دلیری، مقاومت و نیز تلاش برای پویایی انقلاب و پیروزی آن مسأله ای است که در کارنامه زندگی پربار آقای هاشمی نهفته است.

رئیس دولت اصلاحات افزود: ایشان یکی از پشتیبانان بسیار جدی برای اهل مبارزه بودند و برای نزدیکی و همگرایی همه جریانات مبارز و نیز سامان دادن و ایجاد هماهنگی بین نیروهای فعال در خارج از کشور تلاش می کردند و در برابر شکنجه ها و مصیبت هایی که برای انقلابیون پیش می آمد، مقاوم بودند.

وی تصریح کرد: آقای هاشمی بعد از انقلاب هم یکی از ارکان مهم جامعه انقلابی ما و مورد اعتماد امام بودند و کسی بودند که هر گاه جامعه دچار بحران می شد –که یک جامعه انقلابی خیلی هم زیاد دچار بحران می شود- همه نظرها برای بحران زدایی به سوی ایشان جلب می شد و انصافا ایشان یکی از شخصیت های بحران زدا بود.
سیدمحمد خاتمی ادامه داد: در زمینه فکری، آقای هاشمی یکی از دانشمندان و طلبه های جوان خوش‌فکر عرصه اندیشه دینی بود و یک نوع روشن بینی و درک زمان و درد انسان را در وجود ایشان می دیدیم. کافیست فصلنامه مکتب تشیع و نشریاتی که مشابه آن بود و حتی نام نزدیک به آن داشت را با هم مقایسه کنیم تا روشن بینی ایشان مشخص شود.

وی یادآور شد: کسی که مؤمن به اسلام است و دین خدا را جاودان می داند، حتما باید اسلام را به گونه‌ای بفهمد که پاسخگوی پرسش‌های لحظه به لحظه نو شونده و نیازهای دائما جدید انسان در طول زمان باشد و آقای هاشمی این طور فکر می کرد.
خاتمی با اشاره به آثار هاشمی رفسنجانی گفت: “امیرکبیر” و “سرگذشت فلسطین” یا “کارنامه سیاه استعمار” جهت فکری ایشان را نشان می دهد. درک این مساله که استبداد مشکل بزرگ تاریخی جامعه ما بوده و حاصل آن استبداد که عقب ماندگی است و تلاش برای زدودن استبداد و پیشرفت از جمله مسائل مورد توجه ایشان بود. “امیرکبیر” یا “کارنامه سیاه استعمار” به همین دلیل انتخاب و نوشته شد که فاجعه بزرگ روزگار ما برای بشریت این است که نیروهایی با کمک قدرت بیگانه با زور جایی را بگیرند و بخواهند کاری که کردند را مشروع نشان بدهند. صرف‌نظر از ستم و بیدادی که رخ می دهد به لحاظ اخلاقی فاجعه بزرگی است که کسی بیاید اشغال کند و بعد صاحب حق و مشروع شود.

رئیس بنیاد گفت و گوی تمدن‌ها با اشاره به سخنرانی خود در دانشگاه هاروارد بیان کرد: آنجا یک یهودی سؤالی مطرح کرد که من پاسخ دادم. صرف‌نظر از نگاه سیاسی ما به مسأله، من به لحاظ اخلاقی نمی توانم بپذیرم که کشوری، جایی را اشغال کند و بعد خود را صاحب آنجا بداند؛ اگر این را بپذیریم باید اشغال فرانسه توسط هیتلر هم به رسمیت شناخته شود. چگونه است که مقاومت فرانسوی ها در برابر هیتلر و آزادی آن سرزمین، یک عمل قهرمانانه و یک امر مهم به حساب می آید، اما در اینجا راضی می‌شوید کسانی با زور، کشوری را بگیرند و ساکنانش را بیرون کنند و صاحب آنجا شوند و بعد این امر، مشروعیت به آنها بدهد؟ این یک فاجعه بزرگی است که در تاریخ رخ داده است.
خاتمی ادامه داد: اینکه جناب آقای هاشمی، “امیرکبیر” را انتخاب می کنند که درباره اش بنویسند یا کتاب خوبی را درباره فلسطین ترجمه می‌کنند، نشان‌دهنده جهت گیری فکری ایشان درباره سرنوشت انسان و بشر و ایران است.
وی با یادآوری جایگاه و نفش آیت الله هاشمی در پیش و پس از انقلاب اظهار کرد: بعد از انقلاب نیز همه می دانیم چه جایگاه و نقشی داشتند و بخصوص اعتماد و اطمینانی که امام نسبت به شخصیت و مدیریت ایشان داشت و واقعا هم مدیریت خوبی داشتند.

رئیس بنیاد باران افزود: آقای هاشمی معصوم نبود و هیچ مسؤول دیگری هم معصوم نیست و بزرگی هم منافاتی با این ندارد که آدم اشتباه کند، اما زمانی منافات پیدا می کند که انسان مرتکب اشتباه شود و متوجه اشتباهش بشود، اما از اشتباهش برنگردد. آقای هاشمی شخصیتی بزرگ بود و الحق مردم ما قدر ایشان را دانستند و بدون تردید تشییع آن بزرگوار بعد از حماسه پرشکوه جریان رحلت امام، سابقه نداشت و همه مردم حتی کسانی که شاید با ایشان اختلاف نظر داشتند، عزادارانه به صحنه آمدند و سنگ تمام گذاشتند.
وی تصریح کرد: در واقع این مردم بودند که همه گونه صلاحیت آقای هاشمی را تایید کردند؛ آنچنان که امام تأیید کرده بودند و همچنان که رهبری تأیید کردند، بنابراین دیگر مهم نیست که چه کسانی روی صلاحیت آقای هاشمی اِن‌قُلت و حرف و حدیث دارند. این مشکل، مشکل آنهاست.
سیدمحمد خاتمی با تأکید بر اینکه «جامعه ما نیاز به همبستگی و همدلی دارد» گفت: این کدورت‌ها و کینه‌ها و سختگیری ها و تا این حد سخت‌افزاری به مسائل امنیت و دیگر مسائل جامعه نگاه کردن، ایجاد شقاق و نقار در جامعه و محدود کردن بسیاری از نیروهایی که می توانند در خدمت انقلاب باشند، به نفع هیچ کس نیست.

رئیس بنیاد باران بیان کرد: آیا رحلت آقای هاشمی مثل زندگی او می تواند منشاء برکت باشد و جامعه ما را به یک همبستگی و همدلی برساند؟ این جامعه مشکلات فراوانی دارد و اگر همه ما در کنار هم باشیم، باز هم دشوار است که بتوانیم این مشکلات را حل کنیم و اگر تفرقه و حد و مرزها باشد، مشکل بیشتر می شود. امیدوارم بزرگان کشور بخصوص مقام معظم رهبری و قوای سه گانه عنایت کنند و ما وارد مرحله‌ای تازه از زندگی بشویم که با همدیگر و در کنار همدیگر به سوی خدمت به مردم و به سوی تلاش برای اعتلای کشور گام برداریم که همه همین را می خواهیم و آیت الله هاشمی نیز همین را می‌خواست و امیدوارم در گذشته نمانیم و به آینده نگاه کنیم و همه نیروها و کسانی که دلشان به عشق اسلام، انقلاب، امام و ملت می تپد با محوریت رهبری معظم بتوانند در کنار یکدیگر به جلو بروند و این نیز هدیه ای باشد که آقای هاشمی با مرگ خود به ما می دهد.

وی اظهار امیدواری کرد که این حالت عاطفی خوب و همبستگی و آشتی نسبتا خوبی که ایجاد شده بتواند تداوم یابد و به آینده کشور امیدوارتر باشیم و شاهد دستاوردهای بیشتری برای جامعه خود باشیم.