روز شمار حصر:
بازماندگان احمدی نژاد ستاره می دهند

افراطیها امید دانشجویان را نشانه رفته اند

بازماندگان احمدی نژاد ستاره می دهند
بازماندگان احمدی نژاد ستاره می دهند

ندای سبز آزادی:بازماندگان دولت احمدی نژاد در سمت های اجرایی امید دانشجویان را نشانه گرفته اند.آنان تلاش می کنند به دانشجویان بقبولانند که در دولت روحانی هم بنا است فشار بر دانشجویان ادامه داشته باشد.موضوع سه ستاره شدن دانشجویان از جمله مهمترین بحث های انتخابات ریاست جمهوری گذشته بود.احمدی نژاد اما به سبک دروغگوئیهای سابق خود مدعی شد که این اقدام پیش از دولت وی رخ داده.پس از آن عده ای از دانشجویان سه ستاره در فیلم انتخاباتی مهدی کروبی حضور پیدا کرده و این دروغ احمدی نژاد را فاش کردند.اینک در حالی که دولت جدید کار خود را شروع کرده بازماندگان دولت قبل موضوع سه ستاره کردن دانشجویان را همچنان در دستور کار دارند.

جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم از دانشجویانی که حقشان ضایع شده خواسته به وزارت علوم اطلاع دهند.توفیقی در حالی سرپرستی وزارت علوم را عهده دار است که ممکن است به عنوان وزیر معرفی شود اما از هم اکنون حملات بر علیه وی آغاز شده.شاید او در همین مدت سه ماهه سرپرستی نیز بتواند اصلاح روند نامطلوب گذشته را آغاز کند،خصوصا اینکه دوره ریاست بسیاری از روسای دانشگاه ها به اتمام رسیده و او می تواند در این مدت با انتصاب روسای جدید دانشجویان را تا حدودی امیدوار کند. توفیقی درباره  برنامه خود  برای تغییر روسای دانشگاهها و مسئولان وزارت علوم دارد یا خیر گفت: برخی از همکاران به خاطر برنامه هایی که خودشان برای آینده طراحی کرده اند، استعفا داده اند. موارد محدودی از روسای دانشگاهها نیز تقاضای استعفای خود را ارسال کرده اند که در حال برررسی هستیم، بعد از مشخص شدن نتایج، آن را اعلام می کنیم.

سه ستاره کردن به دستور دولت احمدی نژاد

از سازمان سنجش آموزش کشور خبر می‌رسد، هیات گزینش دانشجو در این سازمان دوباره فعال شده است و با احضار تعدادی از دانشجویان در مقطع کارشناسی‌ارشد، از آنها در رابطه با سوابق دانشجویی آنها پرس‌وجو می‌کنند. براساس تقویم کنونی سازمان سنجش، قرار است نتایج نهایی آزمون کارشناسی‌ارشد ۱۳شهریورماه اعلام شود و این در حالی است که دور جدید ستاره‌دارکردن دانشجویان با دستور مستقیم وزارت علوم در دولت دهم آغاز شده است.

خبرها حکایت از آن دارد که وزارت علوم در دولت دهم در آخرین روزهای فعالیت خود دستور فعال‌کردن دوباره هیات گزینش دانشجو در سازمان سنجش را داده است. این هیات در سازمان سنجش طی یک‌هفته گذشته با احضار دانشجویان اقدام به پرس‌وجو از آنان کرده است. جواد، دانشجوی دوره لیسانس دانشگاه تهران در رشته علوم سیاسی یکی از دانشجویانی است که از سوی هیات گزینش دانشجو احضار شده است و در معرض پرس‌وجو قرار گرفته‌اند. جواد در این رابطه به «شرق» می‌گوید: «هفته پیش یعنی سه‌شنبه مورخ ۱۳۹۲/۵/۲۲ ساعت ۹صبح از سازمان سنجش با من تماس گرفته شد مبنی بر اینکه باید برای انجام مصاحبه فردا ساعت ۱۴:۳۰ طبقه دوم، واحد گزینش سازمان سنجش باشم. وقتی که رفتم در زمانی که من آنجا بودم ۱۰نفر حضور داشتند که با رعایت کامل احتیاط خود اقرار می‌کردند که پرونده سیاسی دارند مختصرا که می‌پرسیدم رتبه‌های شش، هفت، ۳۸، ۸۰ و رتبه‌های خوب رشته‌های مختلف بودند. البته فهرستشان را که نگاه می‌کردم ۱۰نفری را برای آن روز در ساعت‌های مختلف احضار کرده بودند.»

او با اشاره به جزییات پرس‌وجو‌های صورت‌گرفته از او می‌گوید: «بعد که شخص سوال‌کننده از خودم را دیدم دقیقا از مواردی سوال می‌کرد که به‌خاطر آنها در دانشگاه برایم پرونده درست شده بود و می‌پرسید که آیا در تجمعات و تظاهرات خیابانی حضور داشتی یا نه بیشتر تاکیدشان روی همین بود. دایما می‌گفت اگر بخواهیم اجازه نمی‌دهیم که در مقطع بالاتر درس بخوانی. بنده محکوم به دو ترم تعلیق با احتساب در سنوات شده بودم که یک ترمش اجرا شد. و رتبه ۳۰ علوم سیاسی را کسب کردم.»«دانشجویان ستاره‌دار» بحث و اتفاق جدیدی نیست و سابقه آن نیز به دولت قبل بازمی‌گردد. مساله‌ای که به دلیل اهمیت بالای آن همانند موضوعاتی همچون گرانی و تورم، شاه‌بیت مشترک مناظره‌ها و سخنرانی‌های انتخاباتی برخی نامزدها از سال ۸۸ تاکنون بوده است. همچنین مسوولان سازمان سنجش معتقدند که «استعلام از وضعیت دانشجویان قانون مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی است و ربطی به دولت‌ها ندارد.»به‌طوری‌که ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش آموزش کشور خردادماه امسال در این‌باره با تایید وجود دانشجوی ستاره‌دار، عنوان می‌کند: از بعد از انقلاب اسلامی در کلیه دوران، استعلام برای پذیرفته‌شدگان دوره‌های تحصیلات تکمیلی وجود داشته است.

وی با بیان اینکه استعلام از وضعیت پذیرفته‌شدگان دوره‌های تحصیلات تکمیلی از نهادهای اطلاعاتی، کمیته انضباطی دانشگاه‌ها و نیروی انتظامی انجام می‌شود، اظهار کرد: بر اساس نتایج این استعلام‌ها پذیرفته‌شدگان می‌توانند با تعهد یا بدون آن ادامه تحصیل دهند.

رییس سازمان سنجش ادامه ‌داد: به‌عنوان مثال از تعداد ۱۱هزار پذیرفته‌شده دوره دکترا ۹۱ حدود ۳۲نفر به‌عنوان دانشجوی ستاره‌دار معرفی شدند که آنان نیز درخواست تجدیدنظر کرده‌اند؛ بنابراین روند تعداد دانشجویان ستاره‌دار افزایشی نداشته است.

از سوی دیگر، سعید دانشجوی یکی از دانشگاه‌های دولتی، رتبه ششم را در کنکور سراسری کارشناسی‌ارشد یکی از رشته‌های علوم‌انسانی به نام خود ثبت کرده است. او در مورد احضارش به سازمان سنجش می‌گوید: «هفته گذشته پس از تماس از سوی سازمان سنجش به هیات گزینش این سازمان مراجعه کردم و تعداد ۱۵ تا ۲۵نفر دیگر هم حضور داشتند. سوال‌هایی که از من پرسیدند در رابطه با حکم تعلیقی بود که در سال ۱۳۹۰ برای من صادر کردند که یک ترم تعلیق را گذراندم و از من می‌پرسیدند که از عملکرد گذشته خود پشیمان هستی یا نه؟ گفتم اگر پشیمان نباشم چه می‌شود و شخص سوال‌کننده صراحتا عنوان کرد که باید قید درس و دانشگاه را بزنی.»

«از طرف دیگر، عماد دانشجوی دانشگاه شریف، با اشاره به مراحل احضار‌ش در سازمان سنجش آموزش کشور می‌گوید: وقتی من به سازمان سنجش مراجعه کردم برگه‌ای در اختیار‌م گذاشته‌اند تا اطلاعات کاملی از دوران دانشجویی‌ام در اختیارشان بگذارم. برخورد کسی که از من سوال می‌کرد خیلی خوب بود و تاکید داشت که صادقانه به آنها پاسخ بدهیم.»

او می‌افزاید: «پس از آن من نیز اطلاعاتی از فعالیت‌هایم در دانشگاه را در اختیارشان گذاشتم و برخورد دیگری با من نداشتند. چراکه من سابقه کار سیاسی ندارم و تنها فعالیت صنفی انجام دادم که مربوط به تعطیلی خوابگاه دانشگاه می‌شد.»

توفیقی: اگر در حقتان اجحاف‌شده ایمیل بزنید یا به وزارت علوم بیایید

سرپرست وزارت علوم با انتشار ایمیل و سایت شخصی خود به نشانی [email protected] ir و www. drtofighi. ir برای دریافت نظرات و پیشنهادها و انتقادات جامعه دانشگاهی، آمادگی خود را برای بهره‌مندی و استفاده از این نظرات اعلام کرد. وی همچنین گفت: «هر دانشجو و هیات علمی اگر فکر می‌کند در یک زمینه‌ای نسبت به وی اجحاف شده و حق وی تضییع شده است، توصیه می‌کنم که حتما به وزارت علوم مراجعه و درخواست خود را ارایه کند و وزارت علوم نیز وظیفه دارد این موارد را بررسی و به هر شکایت رسیدگی کند.»
سرپرست وزارت علوم ادامه داد: «برای مثال درباره موضوع بازنشستگی استادان که موکدا مورد سوال قرار می‌گیرد، باید عنوان کنم اگر هریک از استادان فکر می‌کنند مورد اجحاف قرار گرفته‌اند، می‌توانند درخواست خود را ارایه کنند تا مورد بررسی قرار گیرد.»

 

ادامه تفکیک جنسیتی

رئیس دانشگاه علامه یکی ازافرادی است که در دولت احمدی نژاد نقش زیادی در سه ستاره کردن و اخراج دانشجویان از دانشگاه ها داشته.وی اما همچنان بر این دانشگاه حکمرانی می کند و از برنامه های جدید خود می گوید.جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم در مصاحبه های پیشین خود به شدت از طرح تفکیک جنسیتی انتقاد کرده بود اما رئیس دانشگاه علامه خبر داده که  از سال تحصیلی جدید کلاس های درسی دانشجویان پسر و دختر مقطع کارشناسی دانشگاه علامه به صورت کامل جداسازی می شود.

شریعتی در گفتگو با  مهر گفت: جداسازی کلاس‌های دختران و پسران دانشگاه علامه در مقطع کارشناسی ۹۸ درصد انجام شده است.وی ادامه داد: با ورودی های امسال و فارغ التحصیلی دانشجویان ورودی سال ۸۹ از سال تحصیلی جاری کلاس درس دانشجویان دختر و پسر مقطع کارشناسی به طور کامل جدا می شوند.رئیس دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: کلاس های درسی دوره کارشناسی ارشد هم به طور کامل جدا برگزار می شود.

 

رئیس دانشگاه علامه گفت: امروز با قاطعیت می توانیم اعلام کنیم ۲ درصد کلاس های درسی علامه به علت کمبود دانشجو مختلط برگزار شده ولی کلاس های کارشناسی ارشد به طور کامل جدا شده و در مقطع کارشناسی ۹۸ درصد این طرح اجرا شده است.
 

محروم کردن دانشجویان و بورسیه کردن آقازاده ها

 

دولت احمدی نژاد در حالی دیگر دانشجویان مستقل را از تحصیل محروم می کرد که   در اقداماتی بی سابقه، بیش از هر سال نسبت به فراخوان از نورچشمی ها و آقازاده ها برای پذیرش بدون کنکور و بورس دعوت کرده بودند تا صدها نفر خارج از روند عادلانه، وارد مقاطع دکتری و حتی هیئت علمی دانشگاه ها شوند؛ امری که نمونه  آن، در موضوع دانشگاه علامه طباطبایی افشا شد و مشخص شد برخی آقازاده ها و برخی مسوولان دانشگاه هم در جمع افراد بورسیه شده، فی الفور به عضویت هیئت علمی در آمده اند.

خبرگزاری فارس در انتقاد از اقدام  توفیقی نوشت: در حالی که سالیانه با در نظر گرفتن اعلام نیاز دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و پس از تامین اعتبارات لازم در وزارت علوم برای ثبت نام بورس فراخوان صادر شده و پس از طی مراحل و تشریفات اداری شورای بورس وزارت علوم و کسب امتیازات لازم توسط متقاضیان، اسامی پذیرفته شدگان اعلام می شود، سرپرست وزارت علوم دولت اعتدال در اقدامی بی سابقه، دستور تعلیق قبولی پذیرفته شدگان بورس سال ۹۲ و بورسیه های سنوات قبل که هنوز حکم بورس تحصیلی آنان صادر نشده است، صادر کرد.

در ابلاغیه مرتبط آمده است که وجود مشکلات اعتباری دلیل این اقدام بوده است.

متن این ابلاغیه به شماره ۸۰۸۹۴ / و مورخ ۱۳۹۲/۶/۲ به شرح زیر است:

«جناب آقای دکتر ملاباشی

معاون محترم وزیر و رئیس سازمان دانشجویان

با سلام

پیرو مذاکرات تلفنی مورخ ۱۳۹۲/۵/۳۰ مجددا تاکید می گردد که با توجه به مشکلات اعتبارات سال جاری تا اطلاع ثانوی از ایجاد هرگونه تعهد جدید، صدور ابلاغ بورس و اعلام موافقت با بورس به افراد اکیدا خودداری فرمایید.»

با آرزوی توفیق الهی

دکتر جعفر توفیقی

سرپرست وزارت علوم تحقیقات و فناوری

 

حمایت رئیس سابق از توفیقی

جعفر توفیقی در صورت معرفی به مجلس ممکن است با مخالفت چهره های افراطی مواجه شود.نجفقلی حبیبی رئیس سابق دانشگاه علامه می گوید: توفیقی شخصییتی است که در میان دانشجویان و استادان محبوبیت و مقبولیت دارد و با مطرح شدن نام ایشان برای تصدی سرپرست وزارت علوم بسیاری از دانشگاهیان حمایت خود را از وی اعلام کردند.

نجفقلی حبیبی در گفت‌وگو با ایلنا گفت: توفیقی با حضور چند ساله‌ای که در وزارت علوم داشته با همهٔ ریزه کاری‌های این وزارت خانه آشناست لذا می‌تواند بهترین گزینه برای وزارت علوم باشد.

نجفقلی حبیبی ابراز داشت: عده‌ای مخالفت‌های خود را وسیله‌ای برای معاش سیاسی قرار داده‌اند و صحبت‌های آن‌ها بهانه جویی‌هایی بیش نیست.حبیبی عدم رای اعتماد مجلس به میلی منفرد را ناشی از سیاسی کاری دانست و گفت: اگر سلیقه‌های مختلف سیاسی و جناحی کنار گذاشته شود دیگر هیچ دلیلی برای مخالفت با وزیر علوم شدن توفیقی وجود ندارد.