روز شمار حصر:

هفت مسیحی بازداشت شده در بازداشتگاه صد شیراز

 

ندای سبز آزادی_عبدالرضا احمدی: کوروش لاهوتی ،سخنگوی کلیسای ایران در خصوص آخرین وضعیت بازداشت شدگان کلیسای شیراز را تشریح کرد. 

 کلیسای ایران که از قدیمی ترین و فعال ترین کلیساهای خانگی ایران است نزدیک به بیست سال در ایران فعالیت می کند،آقای یوسف ندرخانی نیز که چندی پیش حکم آزادی خود را بعد از تحمل سه سال زندان دریافت کرد ،از اعضای شناخته شده این کلیسا می باشد.

در خصوص علت بازداشت مسیحیان و تعداد بازداشتگان می توانید توضیح دهید؟

متاسفانه روز جمعه ،22 مهر ساعت شش عصر مامورین اطلاعات شیراز با ورود به یکی از جلسات کلیسای ایران در شهر شیراز هفت تن از مسیحیان به نامهای محمد روغنگیر ،سروش سرایی،اسکندر رضایی،بیژن حقیقی،مهدی عمرونی،شاهین لاهوتی و خانم رکسانا فروغی را بازداشت نمودند.

در خصوص علت این بازداشتها ،عدم آزادی اقلیت های مذهبی ،مخصوصا نوکیشان مسیحی و ممنوعیت برگزاری مراسم از جمله دلایلی بوده است که باعث بازداشت این افراد شده است.

آیا از سرنوشت این افراد اطلاعاتی در دست دارید؟و آیا تماسی با خانواده خود داشته اند؟

طبق آخرین اطلاع ،این افراد بعد از بازداشت در پلاک صد شیراز نگهداری شده اند و تاکنون هیچ تماسی با خانواده های خود نداشته اند.

اخیرا یکی از مسیحیان کلیسای ایران به نام آقای ندرخانی آزاد شد ،با توجه به این اقدام ،آغاز دوباره برخورد با مسیحیان به نظرتان چیست؟

بدون شک آزادی کشیش یوسف ندرخانی به علت فشارهای بین المللی انجام شده است ،دولت جمهوری اسلامی تحت هیچ شرایط حاضر به سازش و یا پذیرفتن اقلیت های مذهبی و فعالیت آنها در کشور ایران مطابق با قانون اساسی نیست ،این عدم پذیرش بطور خاص در مورد اعضای کلیسای ایران کاملن مشهود است ،چون اقلیتها مذهبی در تعریف حکومت ایران جز اقلیت های قومی محسوب می گردند و هرگز دولت ایران نخواهد پذیرفت که از نژاد ایران اقلیت های مذهبی شکل گرفته و در کشور فعالیت کنند .بطور نمونه احکام جدیدی که برای چند تن از اعضای کلیسای ایران در رشت که تحت نظارت کشیش یوسف ندرخانی می باشند و همرمان با دستگیری ایشان در سال 85 و 88 برای این افراد تشکیل پرونده شده است ،ثابت می کند که دولت ایران حاضر به پذیرش اعضا کلیسای ایران بعنوان شهروندان مسیحی نیست.هرچند که کلیسای ایران با آزادی کشیش یوسف ندرخانی به این قضیه خوشبینانه نگاه می کرد ولی با اتفاق امروز در شیراز و با احکامی که چند روز گذشته صادر گردید ،این نگاه خوشبینانه منتفی است.

در خصوص احکام صادره جدید از سوی سیستم قضایی کشور برای نوکیشان مسیحی گفتید،لطفا در این خصوص و نام این افراد توضیح دهید؟

احکام صادره برای آقایان عماد فروحی ،کمال نعمانیان،رامین مهرپرور،احمد نیک نژاد،سهراب صیادی ،شاهین تقی زاده،پرویز خلج ،محمدرضا کاظم زاده صادر شده است . که این افراد طبق ابلاغ دادگستری رشت به یک سال حبس ،تعلیقی به مدت 5 سال محکوم شده اند . البته اصل حکم هنوز به دست ما نرسیده است و به محض دریافت این احکام را منتشر خواهیم نمود.لازم به توضیح است آقای شاهین تقی زاده 5 سال حبس تعلیقی به مدت 5 سال و پرویز خلج به یک سال حبس تعزیری برای پرونده دیگری در سال 88 به جرم تبلیغ مسیحیت و اقدام علیه امنیت ملی صادر گردیده است.

از وضعیت دیگر بازداشت شدگان مسیحی چه اطلاعی دارید؟

کشیش بهنام ایرانی یکی از مسیحیان بازداشت شده هستند که دوران حبس خود را به مدت شش سال در زندان رجایی شهر طی می کنند. با توجه به اینکه ایشان یک زندانی عقیدیتی می باشند ، متاسفانه در بند زندانیان با جرایم خاص و خطرناک در،اندرزگاه یکسالن هفت که سالن جرایم خاص می باشد که در آن مجرمانی به جرم قتل ،ادم ربایی ،سرقت مسلحانه ،قاچاقچیان اسلحه و متجاوزین صلح در آن زندانی هستند نگهداری می شوند.

متاسفانه ایشان به دلیل عدم دسترسی به پزشکی دچار نارسایی شدید دستگاه گوارشی شده اند و با توجه به وضعیت ایشان که مراقبت پزشکی اورژانسی را نیاز دارد ،هیچگونه اقدامی از سوی مسئولین زندان رخ نمیدهد.

همچنین آقای علیرضا سیدیان یکی دیگر از اعضای کلیسای ایران تهران که مدت محکومیت ایشان 6 سال می باشد نیزاز ابتدای سال 91 در زندان اوین نگهداری می شوند ایشان نیز از امکانات تماس با خانواده یا ملاقات با خانواده محروم می باشند.