روز شمار حصر:

تجمع معترضان به تحریم نفتی ایران در نیویورک

1_24.jpg

2_16.jpg

3_17.jpg

4_14.jpg

5_11.jpg

6_8.jpg

هم‌زمان با اِعمال تحریم‌های نفتی و آغاز تحریم‌های جدید علیه بانک مرکزی توسط اتحادیه‌ی اروپا و امریکا، جمعی از ایرانیانِ هوادار جنبش سبز در نیویورک در مخالفت با تحریم‌ها تظاهرات کردند. این تظاهرات به همتِ گروهِ «هوار» که «علیه جنگ، تحریم‌ها و سرکوبِ دولتی در ایران» فعالیت می‌کند جلوی دفترهای سازمان ملل دولت‌های انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا با حضور ایرانیان و همراهانِ غیرایرانی‌شان برگزار شد. 

تظاهرات کنندگان ضمنِ محکوم کردن سرکوب دولتی در ایران، خواستار لغو تحریم‌ها شدند. حمید دباشی، یکی از تظاهرات کنندگان که جلوی دفترِ دولت انگلیس برای معترضان سخنرانی کرد، با اشاره به اثر منفی تحریم‌ها روی زندگی مردم ایران، تحریم‌ها را تنبیه دسته‌جمعیِ ایرانیان و شکلی از جنگ دانست. او سیاست‌های دوگانه‌ی غرب در قبال برنامه‌ی اتمیِ ایران و اسرائیل را شاهدی بر ورشستگی اخلاقی دولت‌های غربی عنوان کرد که تحریم‌های اِعمال شده را بیش از پیش نامشروع می‌کند. وی ضمن نام بردن از میرحسین موسوی، ابوالفضل قدیانی و نسرین ستوده، مبارزه و مقاومتِ زندانیان سیاسی را نمود آشکاری از جریان داشتنِ مبارزه‌ی مردم ایران دانست و مخالفت هم‌زمان با استبداد داخلی و دخالت خارجی را برای ایجادِ تحولات دموکراتیک لازم شمرد.

تظاهرات‌کنندگان در بخشِ دیگری از مسیرِ راهپیمایی، روایت‌هایی را که از ایرانیان داخل و خارج از کشور جمع‌آوری شده‌ بود و آثار تحریم‌ها روی زندگی مردم عادی را نشان می‌داد با همراهان غیرایرانی‌شان به اشتراک گذاشتند.

گران شدن قیمت اقلام ضروری، کاهشِ دسترسی به دارو، پایین آمدن کیفیت وسایل بهداشتی، عدم امکانِ صادر کردن محصولات کشاورزی، بالا رفتن قیمت مواد اولیه‌ی کارخانه‌ها، تعلیق ویزای اقامت دانشجویان در هلند و عدم امکان باز کردن حساب بانکی برای ایرانیان در بعضی از کشورهای اروپایی بخشی از این روایت‌ها بود.

این تظاهرات ساعت پنج بعدازظهر روبه‌روی دفتر دولت امریکا در سازمان ملل خاتمه یافت.

عکس از havaar