روز شمار حصر:

آیت‌الله بیات‌زنجانی: برای رفع حصر دعا کنیم

آیت‌الله اسدالله بیات‌زنجانی، در مراسم عزاداری روز عاشورا برای رفع حصر آقایان کروبی، موسوی و خانم رهنورد، دعا کرد.

به گزارش ایلنا، عصر امروز یکشنبه، در مراسم عزاداری امام حسین(ع) که با حضور اقشار مختلف مردم، در محل دفتر آیت‌الله بیات‌زنجانی برگزار شد، این مرجع تشیع اظهار داشت: امام حسین با توجه به انحرافات آشکار حکومت یزید، به هیچ عنوان با او بیعت نمی کرد تا به این حکومت مشروعیت ندهد.

وی با اشاره به سخنان امام حسین(ع) گفت: من هدفی جز احیای قرآن در جامعه و پیروی از سنت اصیل و حقیقی جدم رسول الله ندارم اما شرایط فعلی ما اینگونه نیست و امر به معروف تعطیل شده است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه در دوران معاویه حدود ۶٠هزار منبر مساجد تحت کنترل حکومت معاویه سب علی بن ابیطالب کرده و به ایشان دشنام می دادند، گفت: متأسفانه یک نفر در مقابل این کار نمی ایستاد و حتی دشنام امام علی را به عنوان یک سنت مطرح کرده و جا انداخته بودند.

وی افزود: در جامعه آن روز، اگر کسی هم مقابل سب علی اعتراض میکرد، متهم به مخالفت با سنت پیامبر می شد و برخورد قهری حاکمیت بنی امیه در انتظارش بود؛ یعنی خفقان مطلق حاکم بود، و در چنین جامعه ای، امام حسین(ع) راهی جز ایستادگی در مقابل این حکومت فاسد نمی دیدند.

آیت‌الله بیات‌زنجانی با بیان اینکه حماسه حسینی، حرکتی برای احیای ارزش های والای انسانی بود، گفت: امام حسین برای نبود مهمترین ارزش های انسانی و اخلاقی در جامعه آن روز از جمله نبود آزادی بیان و بستن دهان مردم توسط حکومت فاسد آن زمان، ایستاد و به علت پایبندی به اخلاق پیروز شد.

وی با بیان اینکه باید امام حسین(ع) را به عنوان یک الگو و اسوه نگاه کنیم، گفت: امام در مقابل حکومت یزید ایستاد تا بگویند هر حکومتی مشروعیت بخش به انسانها نیست. امام حسین(ع) تأکید کردند که مشروعیت مبنای استفاده از قدرت است و نه قدرت مبنای استفاده از مشروعیت.

این مرجع تقلید با بیان اینکه امام حسین(ع) شیوه مسلمان بودن واقعی را به انسانها نشان داد، گفت: مسلمانی واقعی چیزی جز آزادگی، داشتن شهامت و شجاعت و پایبندی به ارزش های انسانی و اخلاقی نیست.