روز شمار حصر:

مرگ یک سیاستمدار؛ وداع با هاشمی رفسنجانی

در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، اطلاعیه ای از سوی خانواده هاشمی رفسنجانی صادر شد.

به گزارش جماران، متن اطلاعیه خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به مناسبت رحلت ایشان به این شرح است: 

بسم الله الرحمن الرحیم
روح بلند بزرگمرد تاریخ معاصر ایران به مرادش خمینی کبیر پیوست.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حالی امشب و در شب شهادت امیرکبیر دار فانی را وداع کرد که طی 60 سال مبارزه و مجاهدت، عمر خود را صرف مردم ایران نمود؛ مردمی که اینک با احساسات پاک خود تسلی خاطر بستگان و علاقه‌مندان ایشان هستند.

خمینی کبیر مراد هاشمی فرمود: «هاشمی زنده ‌است چون نهضت زنده است» و امروز باید گفت هاشمی زنده است چون خمینی زنده است. امروز اگرچه جسم خسته هاشمی که یادگارهای فراوانی از شکنجه‌های دوران مبارزه در خود دارد آرام گرفته است، اما تفکر هاشمی و نگاه بلند او در میان میلیون‌ها ایرانی سرافراز جریان دارد و کدام حیاتی بالاتر از تداوم بینش این شخصیت بزرگ.

هاشمی در حالی به همرزمانش بهشتی، مطهری و باهنر پیوست که ماموریت خود را در دفاع از انقلاب و حراست از آینده ایران به بهترین نحو برآورده ساخت و در این راه چه پیش از انقلاب و چه در طول چهار دهه سپری شده از انقلاب آماج تیرهای زهرآگین بود. 

هاشمی برای مردم زیست و برای مردم کوشید و مردم چه زیبا قدر این بزرگمرد را دانستند و با حمایت‌های بی‌دریغ خود عزتی کم‌نظیر را در میان همه بی‌مهری‌ها برایش رقم زدند. 
جمهوری اسلامی و رهبری انقلاب اگرچه یاوری دیرینه و رکنی رکین را از دست داد، اما راه هاشمی ادامه خواهد داشت و جوانان این کشور آینده‌ای درخشان را همان‌گونه که هاشمی آرزوی دیرینه‌اش را داشت رقم خواهند زد. 
مراسم تشییع پیکر پاک آیت‌الله هاشمی رفسنجانی روز سه‌شنبه 21 دی‌ماه از ساعت 10 صبح از دانشگاه تهران آغاز و پیکر این مبارزه نستوه در کنار مرقد مطهر فاطمه معصومه(س) در قم،‌ مبدا مبارزه آرام خواهد گرفت.
در پایان ضمن تسلیت این ضایعه به ملت شریف ایران و رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید امید دارد روح این بزرگمرد با ارواح طیبه،‌اولیای الهی،‌شهدای انقلاب و امام  شهدا محشور گردد.

 

 

پیام تسلیت سیدمحمد خاتمی در پی درگذشت علی اکبر هاشمی رفسنجانی که شب گذشته در پی یک ایست قلبی در بیمارستان تجریش درگذشت:

بسم الله الرحمن الرحیم
چهره درخشان اسلام و انقلاب و ایران، حضرت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رضوان الله علیه به دیدار معبود شتافت تا از لطف عمیم پروردگار پاداش نیکی و پاکی و تلاش ارجمند و کارساز خود را در خدمت به اسلام و ایران و مردم دریافت دارد و گوارا باد بر او رحمت حضرت حق.

آیت الله هاشمی رفسنجانی از معدود انسان‌های بزرگی است که چه پیش از انقلاب و چه پس از آن همواره و همه جا نقشی ممتاز و کم نظیر داشته است.

او اندیشمندی اسلام شناس و آزادی خواه و انقلابی و خستگی ناپذیر و مورد اعتماد و عنایت ویژه حضرت امام و گره گشا در تنگناها و بحران‌ها بود و قهرمانی که جز به اعتلاء‌ انقلاب و ایران و دفع و رفع خطرها از نظام و مردم نیاندیشید و عمل نکرد.

مردم شریف و بزرگوار ایران قدر این فرزند قهرمان خود را می دانستند و بار دیگر از مراسم تشییع پیکر پاک او و مجالس بزرگداشتش جایگاه والای او را پاس خواهند داشت.

این مصیبت بزرگ را به ملت شریف ایران، به رهبر معظم انقلاب و خاندان شریف، به همسر عالیقدر، فرزندان، برادران و به همه بستگان داغدار تسلیت عرض می کنم و ضمن طلب علو درجات برای این فقید سعید از پیشگاه حضرت حق امیدوارم که خداوند منان خسارت سنگین فقدان او را با لطف گسترده و ویژه خود جبران فرماید.

سید محمد خاتمی
۱۹ دی ۱۳۹۵

 

دختران میرحسین و رهنورد: وفات آیت‌الله سخت و بهت‌آور است

دختران میرحسین و رهنورد در پیامی به خانواده رنج‌دیده و دردمند مرحوم آیت‌الله هاشمی، درگذشت این یار دیرین مردم و انقلاب را از سوی خود و والدین محصورشان تسلیت گفتند.

به گزارش کلمه، در پیام تسلیت دختران میرحسین و رهنورد آمده است: اگرچه ایشان با قلبی زخم‌خورده ناشی از هجوم بی‌رحمانه اتهام‌ها، هتاکی‌ها و جفای بسیار که به دلیل همدلی با مردم تحمل کرد دار فانی را وداع گفت، اما این همدلی‌ها، محکم و روشن و مؤثر باقی خواهد ماند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که عصر امروز در بیمارستان شهدای تجریش بستری شده بود، دعوت حق را لبیک گفت.

متن پیام تسلیت دختران میرحسین و رهنورد را با هم می‌خوانیم:

انا لله و انا الیه راجعون

سرکار خانم بانو عفت مرعشی همسر مکرم و فرزندان گران‌قدر مرحوم مغفور حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

در این سال‌های سخت که گذشت و در مصیبت‌های مکرر که وارد شد، وفات آیت‌الله هاشمی به‌واقع سخت و بهت‌آور است. نام و یاد ایشان از انقلاب اسلامی جدا شدنی نیست و اگرچه ایشان با قلبی زخم‌خورده ناشی از هجوم بی‌رحمانه اتهام‌ها، هتاکی‌ها و جفای بسیار که به دلیل همدلی با مردم تحمل کرد دار فانی را وداع گفت، اما این همدلی‌ها، بنا بر وعده الهی مأجور در نزد حضرت حق و در کنار مجاهدت‌های فراموش‌نشدنی در سال‌های قبل و پس از انقلاب چه در نقش انقلابی جان‌برکف یا در جایگاه مسئولیت‌های مختلف در نظام محکم و روشن و مؤثر باقی خواهد ماند.

ما دختران مهندس موسوی و دکتر رهنورد، از سوی والدین محصور و خودمان رحلت ایشان را به خانواده رنجدیده و دردمند هاشمی و مردم قدرشناس تسلیت می‌گوییم برای ایشان علو درجات و صبر برای شما از خداوند متعال خواستاریم.

 

کوکب، زهرا، نرگس موسوی خامنه

 

پیام تسلیت آیت‌الله دستغیب به مناسبت رحلت آیت‌الله هاشمی

 آیت‌الله العظمی سیدعلی محمد دستغیب در پیام تسلیتی به مناسبت رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

انّا للّه و انّا الیه راجعون

یار دیرین و باوفای حضرت امام خمینی (ره) دار فانی را وداع گفت و از میان ما رفت؛ خبر درگذشت مجاهد نستوه، دلسوز و دلسوخته انقلاب و اسلام، محبوب امام و امت، حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی واصل شد و موجب تأثّر و تأسّف گردید.

ایشان در همه گرفتاریهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و در جنگ تحمیلی و پس از رحلت امام عزیز، یاوری صادق برای امام و تکیه گاه و پشتیبانی برای مردم و مظلومان بود و در نهایت نیز با خاطری آسوده از عمل به وظیفه خود در نگهبانی از ارزشهای اسلام و انقلاب، دار فانی را وداع گفت.

اینجانب درگذشت آن مرحوم را به خانواده محترم ایشان و حوزه های علمیه و عموم مردم مسلمان ایران تسلیت گفته و از خداوند متعال برای ایشان طلب رحمت و مغفرت و حشر با ائمّه طاهرینش(ع) و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل درخواست می نمایم.

سیدعلی محمد دستغیب

پیام تسلیت خانواده کروبی: ماندن در کنار مردم را بر قدرت حاکم ترجیح داد

خانواده مهدی کروبی در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پیامی با تسلیت این مصیبت به خانواده هاشمی و ملت ایران نوشتند: آقای هاشمی پس از انقلاب مسئولیت‌های مهمی بر عهده داشت، اما نقطه عطف او پس از انقلاب را می‌توان در حوادث پس از سرکوب خشن ۸۸ دید. جایی که او ماندن در کنار مردم را بر قدرت حاکم ترجیح داد.

به گزارش سحام، متن پیام درگذشت خانواده مهدی کروبی را با هم می‌خوانیم:

انّا لله و انّا الیه راجعون

خبر درگذشت یار دیرین امام، آقای هاشمی رفسنجانی موجب تاثر و تالم فراوان گردید. این مصیبت را به حاجیه خانم عفت مرعشی، یار و همدم همیشگی ایشان؛ و فرزندان محترم‌ ایشان تسلیت می گوییم.

نام و سابقه هاشمی در انقلاب اسلامی ماندگار و انکار ناپذیر است. نقش او در سال های پیش از انقلاب و در دوران مبارزه در کنار دیگر مبارزان راه آزادی از جمله عزیز در حصرمان، فراموش ناشدنی است. آقای هاشمی پس از انقلاب مسئولیت های مهمی بر عهده داشت، اما نقطه عطف او پس از انقلاب را می توان در حوادث پس از سرکوب خشن ۸۸ دید. جایی که او ماندن در کنار مردم را بر قدرت حاکم ترجیح داد.

این مصیبت را به ملت شریف ایران، خانواده محترم هاشمی و سایر بستگان آن مرحوم تسلیت عرض می کنیم. غفران و رحمت الهی را برای آن عزیز از دست رفته و صبر جزیل برای بازماندگان مسئلت داریم.

خانواده مهدی کروبی

پیام تسلیت سیدحسن خمینی 

در پی درگذشت آیت الله هاشمی، یادگار امام با صدور پیامی رییس فقید مجمع تشخیص نظام را یار بى همانند  و فرزند معنوى امام دانست و افزود: همراهى این مجاهد خستگى ناپذیر از قبل از شروع  انقلاب با امام خمینى و حضور در هر صحنه اى که امام مى فرمود ، در لحظه لحظه زندگى ایشان مشهود و متجلى است.

به گزارش جماران متن پیام حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی به این شرح است:

 

بسمه تعالى

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت یار بى همانند  و فرزند معنوى امام ، حضرت آیت الله حاج شیخ اکبر هاشمى رفسنجانى رضوان الله تعالى علیه و حشره الله مع انبیائه و اولیائه چنان سنگین و ناباوارانه بود که تنها لطف الهى مى تواند تسلى بخش جان و روح ما باشد. کیست که از انقلاب اسلامى ایران خاطره اى داشته باشد و در آن حضور مؤثر و کم مانند هاشمى را نیابد. همراهى این مجاهد خستگى ناپذیر از قبل از شروع  انقلاب با امام خمینى و حضور در هر صحنه اى که امام مى فرمود ، در لحظه لحظه زندگى ایشان مشهود و متجلى است. از فرماندهى دفاع مقدس تا مدیریت سازندگى کشور، از شوراى انقلاب تا ریاست مجلس، از نقش بى بدیل در تعیین رهبرى پس از امام تا ریاست خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، از زندان و رفتن تا پاى اعدام تا نمایندگى امام براى حل هر معضله و بحران ، از ترور فیزیکى توسط فرقان تا ترور شخصیت توسط دشمنان و نابخردان ،همه و همه گواه و رد پاى هاشمى در تاریخ این مرز و بوم است. هاشمى قامت رعناى گفتمان آزادى خواه و معتدل در جامعه افراط زده ماست. فرزند روستاى دوردست رفسنجان که هوش سرشار ، استعداد ناب ، قدرت تحلیل شگرف و شجاعت مثال زدنى را همراه با عشق به پیامبر و اهل بیت ایشان، اسلام ، ایران و امام ، در جان و روح خویش نهادینه ساخته بود. فقدان آیت الله هاشمى نه تنها درگذشت استوانه محکم خردورزى بود بلکه فقد خوبى هایى است که از امام براى ما به یادگار مانده بود.ایمان وى به مردم این سرزمین و انتخاب صحیح ایشان و امید به آینده درخشان این سرزمین براى هر آشناى وى ملموس بود وبهترین شاهد براى این مدعا حضور چندین باره وى در عرصه هاى مختلف انتخابات و کسب رأى از مردم ایران است. هاشمى در میان ما زنده است. با ما خواهد ماند. و در جان و روان ایران جریان خواهد داشت. چراکه به فرموده امام هاشمى زنده است چون نهضت زنده است. اینجانب این مصیبت جانکاه را به همه مردم ایران، مقام معظم رهبرى و به فرزندان و همسر مقاوم و مجاهدشان و به همه دوستداران ایشان تسلیت گفته ، براى ایشان حشر با اولیاء الهى و امام و شهیدان مسئلت دارم. 

سید حسن خمینى

 

پیام آیت الله صانعی

 

در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، آیت الله العظمی یوسف صانعی پیام تسلیتی صادر کرد.

به گزارش جماران ، متن پیام تسلیت این مرجع شیعیان به شرح زیر است:

بسمه تعالی

«وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ * أُولـئِکَ الْمُقَرَّبُونَ»

رحلت عالم ربانی، یار و همراه دیرین امام امت (سلام الله علیه) و رفیق صادق و قدیمی ام، آیت الله هاشمی رفسنجانی را به محضر ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، ملت بزرگوار ایران، علماء و حوزه های علمیه و همه وابستگان سببی و نسبی مخصوصاً همسر مکرمه و فرزندان گرامیشان تسلیت می گویم.

بی شک فقدان این مبارز خستگی ناپذیر و ذخیره انقلاب ثلمه ای جبران ناپذیر در مسیر حق طلبی، عدالت خواهی، حرکت به سوی مردم سالاری حقیقی و تحقق آرمان های انقلاب می باشد. از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و حشر با اولیائش و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواستارم.

قم المقدسة- یوسف صانعی

19/10/1395- 9 ربیع الثانی1438

 

شورای هماهنگی راه سبز امید در پیامی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به خانواده وی تسلیت گفت.

خانواده مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

خبر درگذشت حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سایه‌ای از اندوه بر ملت و کشور ایران افکند. خاطره ایشان به عنوان یکی از پیشگامان نهضت اسلامی ایران و رنج‌های زیادی که در دوران مبارزه تحمل کرد، تلاش‌های مستمری که برای استحکام نظام جمهوری اسلامی نمود، و آرزوهای بزرگش برای آبادانی و سربلندی ایران و ایرانی، در اذهان باقی خواهد ماند. فقدان این بزرگمرد عرصه سیاست ایران معاصر که شجاعانه در کنار دیگر همراهان جنبش حق طلبانه سبز ایستاد و از مردم و حق تعیین سرنوشت آنها دفاع کرد را به بازماندگان تسلیت عرض می‌نماییم و برای روح بزرگ ایشان رحمت واسعه الهی خواستاریم.

شورای هماهنگی راه سبز امید

۱۹ دی ۱۳۹۵

 

بیت آیت‌الله العظمى منتظری در پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

إنا لله و إنا إلیه راجعون

رحلت ناگوار مجاهد نستوه و عالم روشن ضمیر آیت الله هاشمی رفسنجانی در برهه ای از زمان که جامعه نیاز مبرمی به وجود پیش کسوتانی چون ایشان، در راستای خواست و اراده مردم دارد، موجب تأسف و تأثر بسیار گردید.

ایشان از استوانه های انقلاب اسلامی بودند و در راه به ثمر رسیدن آن مجاهداتی فراوان داشتند.

اینجانب مصیبت وارده را خدمت همسر فداکار و فرزندان گرامی آن عزیز راحل و مردم شریف و قدردان ایران تسلیت عرض نموده؛ و غفران و رضوان الهی برای آن مرحوم، و صبر و اجر برای خانواده محترم و تمامی بستگان و دوستان ایشان از خداوند منّان خواهانم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

بیت آیت الله العظمى منتظرى

پیام آیت الله محمود امجد 

در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی آیت الله محمود امجد پیام تسلیتی صادر کرد.
به گزارش جماران، متن پیام آیت الله امجد به این شرح است:
انا لله و انا الیه راجعون
فقدان مرد بزرگ و خدمتگزار خردمندی که پشتیبان راستین ملت و پاسدار حقوق ایشان و ارزش های انقلاب اسلامی و راه امام (ره) و جمهوریت این نظام بود؛مایه اندوه و تأثر عمیق همه انسان های قدردان شد.
خداوند غریق رحمت واسعه اش فرماید و به بازماندگان ایشان و همه ملت داغدار،صبر جمیل و اجر جزیل عنایت فرماید.

پیام خانواده شهید بهشتی

سرکار حاجیه خانم مرعشی، خانواده محترم هاشمی

خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، ملتی را در غم و اندوه فرو برد، بزرگمردی که پیش و پس از انقلاب، در کشاکش سخت ترین روزها و پیچیده ترین بحران ها، دغدغه ای جز سربلندی مسلمانان جهان و ایرانیان هموطنش نداشت. مراتب تأسف و تأثر ما را پذیرا باشید.

نام ایشان همواره در سلسله مبارزانی که همچون صف‌های مستحکم در پیشبرد نهضت و انقلاب اسلامی و بنیانگذاری نظام جمهوری اسلامی نقش‌آفرینی کرده‌اند، درخشان و ماندگار باقی خواهد ماند. با تحمل ناروایی‌های بسیار، بار مظلومیتی بزرگ بر دوش گرفت و در همان حال از تلاش برای کاستن آلام ستم‌دیدگان کوتاهی نکرد.

برای روح بزرگ ایشان رحمت واسعه و برای شما و دیگر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواستاریم.

خانواده شهید آیت الله دکتر بهشتی