روز شمار حصر:
تشکر خانواده کروبی از مردم

پایان اعتصاب غذای کروبی به دنبال وعده های روحانی

تشکر خانواده کروبی از مردم
تشکر خانواده کروبی از مردم

 

حدود ۶۰ ساعت پس از آغاز اعتصاب غذای خشک مهدی کروبی، با تضمین وزرای اعزامی از سوی رییس‌جمهور برای خروج ماموران از محل زندگی مهدی کروبی، وی به اعتصاب غذای خود پایان داد. هرچند تاکید شده است که پیگیری برای شرط دوم یعنی محاکمه، ادامه خواهد داشت.

 عصر امروز جمع کثیری از فعالین سیاسی و مدنی با حضور در بیمارستان محل بستری کروبی از وضعیت وی و این اعتصاب غذای خطرناک در سن ۸۰ سالگی اعلام نگرانی کردند. در همین حین اعلام شد که تنی چند از وزرای دولت یازدهم به همراه تعدادی از ماموران امنیتی در بیمارستان حاضر شده‌ و خواهان ملاقات و مذاکره با مهدی کروبی هستند.

لحظاتی پس از آغاز این مذاکرات محمدتقی کروبی در توییتر خود اعلام کرد که چند تن از اعضای هیات دولت در بیمارستان محل بستری پدرش حاضر شده‌اند. او نوشته بود: ‏باب مذاکره درباره خروج امنیتى ها از مکان حصر با حضور معاون امنیتى وزارت اطلاعات و وزیر محترم بهداشت و درمان در بیمارستان کلید خورد.

دقایقی از اعلام این خبر نگذشته بود که وزیر بهداشت در گفت‌وگو با ایرنا خبر داد که از سوی رییس‌جمهور به بیمارستان آمده تا پیگیر وضعیت مهدی کروبی باشد. در همین حال محمدتقی کروبی دوباره خبر داد که «‏دکتر هاشمى و پورفلاح خبر خروج نیروهاى امنیتى از منزل را به پدر اعلام کردند. هاشمى تضمین خود و دولت را در عملى کردن این موضوع صریحا اعلام کرد.»

بلافاصله پس از انتشار این خبر، فرزند کروبی مژده پایان اعتصاب غذا را اعلام کرد و نوشت: ‏اعتصاب غذا پایان پذیرفت. بنا شد دولت تمام تلاش خود را براى تحقق شرط دوم محاکمه علنى بکار ببندد. بدلیل مشکل قلبی ۴٨ ساعت باید در CCU بمانند.

 

تماس آیت الله صانعی

آیت‌الله العظمی صانعی عصر امروز، پیش از پایان اعتصاب غذای مهدی کروبی در تماس با همسر وی و دوست “پنجاه ساله” خود از وی خواست تا به اعتصاب غذای خود را پایان دهد.

به گزارش سحام، آیت‌الله صانعی ضمن احوال پرسی از آقای کروبی، گفت: از طرف بنده به آقای کروبی عرض کنید که اولاً شرعاً و عقلاً بر شما واجب است که اعتصاب غذا را بشکنید.

این مرجع آزاده مقیم قم در ادامه افزود: درست که سخت است، اما در عین حال باید به پیشوایانشان اقتدا کنند و صبر کنند، موسی بن جعفر (ع) که چهارده سال در گودال ـ که حکم یک سرداب را داشت ـ محبوس بود و حتی گفته اند شب و روز را به خاطر تاریکی و قطع ارتباط تشخیص نمی داد.

آیت‌الله صانعی همچنین گفت: جهت سوم اگر خدای ناخواسته اعتصاب غذای ایشان منجر به خطری شود، شماتت دشمن همه ما را می گیرد و دشمن صاحب عزا می شود به این معنی که می گوید ما می خواستیم ایشان را آزاد کنیم، اما خودش اعتصاب کرد و از دنیا رفت.

این سه جهت را به ایشان تذکر دهید و بگویید من با رفاقت پنجاه ساله و آشنایی با همه جوانب و وضعیت ایشان این مسائل را گفتم.

لازم به توضیح است که ساعتی پیش با براورده شدن خروج ماموران امنیتی از منزل و قول پیگیری برگزاری دادگاه علنی از سوی دولت، مهدی کروبی به اعتصاب غذای خشک خود پایان داد.

تشکر خانواده کروبی از مردم

در پی شکسته شدن اعتصاب غذای مهدی کروبی بعد ازپذیرفتن مطالبات  مطرح شده،  خانواده این رهبر جنبش سبز با انتشار اطلاعیه ای سپاسگزاری خود را از مردم ایران به خاطر حمایت های بی دریغشان  اعلام کردند.

به گزارش سحام سرانجام دولت موافقت کرد نیروهای امنیتی از منزل خارج شوند و زمینه را برای برگزاری دادگاه علنی فراهم کند.

امروز بعد ازظهر بعد از پذیرش مطالبات مهدی کروبی این رهبر جنبش سبز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

از صبح روز گذشته و با آغاز اعتصاب غذای خشک مهدی کروبی، جمعی از مردم در داخل و خارج از کشور در همراهی با ایشان اقدام به اعتصاب غذا نموده و با انتشار پیام هایی در فضای مجازی و یا حضور در بیمارستان شهید رجایی، حمایت خود را از خواسته های بحق آقای کروبی اعلام کردند.
در همین راستا، خانواده مهدی کروبی در پیامی مراتب سپاس و قدردانی خود را از عموم علاقه مندان و افرادی که به هر نحوی حمایت و نگرانی خود را نسبت به وضعیت ایشان ابراز کرده بودند، اعلام می نماییم. لازم به ذکر است آقای کروبی بدلیل مشکل قلبی طی ۴۸ ساعت آینده باید در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان شهید رجایی بستری باشند.”

خانواده مهدی کروبی