روز شمار حصر:

سیدمحمد خاتمی: انقلاب فقط تخریب نیست

سیدمحمد خاتمی: دین کهنگی و نویی ندارد، اما اندیشه انسان دارد/ انقلاب فقط تخریب نیست، ساختن است

خاتمی مدیا- نشست بنیاد باران عصر سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ با حضور و سخنرانی سیدمحمد خاتمی و اعضای این بنیاد برگزار شد.
به گزارش خاتمی مدیا، سیدمحمد خاتمی در این نشست با تبیین دیدگاه خود درباره مواجهه شرق با تمدن غرب و تجدد بیان کرد: منِ شرقی وقتی از غرب می شنوم، اشغال و تحمیل سیاستهای فاسد و حاکمان مستبد وابسته به آنها و چپاول منابع و سرکوب را به یاد می آورم.
من شرقیِ سرکوب شده که همه منابعش به تاراج رفته چه برداشتی از غرب دارم. توجه به این موضوع، تفکیک کردن میان جنبه ارزشی غرب با جنبه سیاسی و استعماری آن است.
وی با بیان اینکه دین کهنگی و نویی ندارد، اما اندیشه انسان کهنگی و نویی دارد افزود: با بدانیم با کدام پیش فرض ها به سراغ دین خدا می رویم.
خاتمی با یادآوری اینکه ما در رویارویی با غرب به نفی غرب نمی اندیشیم بلکه به نقد غرب می اندیشیم گفت: در مواجهه با سنت نیز به نفی سنت نمی اندیشیم اما به نقد سنت می اندیشیم.
وی در بخشی از سخنانش با اشاره به اینکه «تاریخ بشر سیری داشته و به تجدد رسیده است و تجدد پایان تاریخ نیست» یادآور شد وقتی می گوییم می خواهیم زندگی اسلامی داشته باشیم به منزله بازگشت به قبل از تجدد نیست و ممکن هم نیست.
خاتمی نقد غرب را نقد نقص ها دانست و گفت: با نقد این نقایص است که می توانیم به «پساتجدد» بیندیشیم.
وی در بخشی از سخنانش با تاکید بر اهمیت الگوسازی در دنیای امروز بیان کرد که به انقلاب اسلامی افتخار می کنیم که پیشنهاد آن، جمهوری اسلامی بوده است.
خاتمی با بیان اینکه انقلاب موفق دو مرحله دارد مرحله اول را تخریب و مرحله دوم را ساختن تعریف کرد و گفت: برخی فکر می کنند انقلاب فقط همین مرحله تخریب است و باید همیشه در حال تخریب باشند در حالیکه مرحله مهم انقلاب ساختن است.
وی همچنین تاکید کرد برای الگوسازی نیازمند حضور همگان هستیم.
به نوشته کانال خاتمی مدیا، متن کامل این سخنرانی در روزهای آینده منتشر می شود.