روز شمار حصر:

حمله امریکا به سوریه با موشک کروز

بی بی سی: آمریکا می گوید که در واکنش به حمله شیمیایی اخیر در سوریه یک پایگاه هوایی ارتش سوریه را بمباران کرده است. در این حمله از موشک های کروز توماهاک استفاده شده است.

پنتاگون می گوید نیروی دریایی آمریکا یک پایگاه هوایی در غرب سوریه را هدف ۵۹ فروند موشک کروز قرار داده است.

گزارش ها حکایت از آن دارد که پایگاه شعیرات در استان حمص بمباران شده است که آمریکا می گوید حمله شیمیایی از آن پایگاه سازماندهی شده بود.

این اولین بار است که دونالد ترامپ دستور اقدام مستقیم نظامی علیه نیروهای وفادار به بشار اسد رئیس جمهور سوریه را می دهد.

رئیس جمهوری آمریکا که برای دیدار با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین به فلوریدا سفر کرده، با صدور یک بیانیه کوتاه خبر اقدام نظامی را به مردم آمریکا اعلام کرده است.

هنوز از تعداد کشته ها یا زخمی های احتمالی این حمله خبری منتشر نشده است.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از یک مقام نظامی ارشد آمریکا گزارش می دهد که جت های جنگنده ارتش سوریه هدف گرفتند و به زرادخانه شیمیایی احتمالی سوریه حمله نشده است. این منبع می گوید که هواپیماهای روسیه در پایگاه حضور نداشتند.

این منبع می افزاید آمریکا پیش از حمله، روسیه را از عملیات قریب الوقوع مطلع کرده بود تا به هواپیماها یا پرسنل روس در سوریه آسیبی وارد نشود.

ناظران می گویند فرماندهی مرکزی آمریکا که در منطقه خاورمیانه حضور نظامی دارد از سال ها قبل طرح هایی را برای حمله به دولت سوریه آماده کرده بود تا در صورت تصمیم کاخ سفید امکان اجرای فوری آن وجود داشته باشد.

سناتورهای جمهوریخواه جان مک کین و لیندزی گراهام که معمولا از ترامپ انتقاد می کند با صدور بیانیه ای از این اقدام وی حمایت کرده اند.

آنها گفتند: «برخلاف دولت قبلی (اوباما)، پرزیدنت ترامپ با یک لحظه سرنوشت ساز در مورد سوریه که مواجه شد دست به اقدام زد. او شایستگی آن را دارد که برای این کار مورد حمایت مردم آمریکا قرار بگیرد."

در پی اظهارات شدیدالحن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره حمله شیمیایی اخیر در سوریه، گمانه زنی‌ها درباره اقدام نظامی احتمالی علیه حکومت بشار اسد بالا گرفته بود.

آقای ترامپ پنجشنبه (ششم آوریل) حمله شیمیایی در شهر خان شیخون استان ادلب را که به مرگ ۸۶ نفر از جمله کودکان منجر شد را هولناک خواند و آن را مایه رسوایی بشریت توصیف کرد. او سپس گفت: "باید اتفاقی بیفتد."

دونالد ترامپ انگشت اتهام را به طرف بشار اسد گرفت که گفت که رئیس جمهوری سوریه - که از طرف روسیه و ایران حمایت می شود - مرتکب یک جنایت فاحش شده است.

مخالفان دولت سوریه و کشورهای غربی بشار اسد را مسئول حمله شیمیایی می‌دانند، اما دولت سوریه نقش در این حمله را رد می‌کند.

روسیه می‌گوید به دنبال حمله هوایی نیروهای سوریه انبار تسلیحات شیمیایی شورشیان آسیب دیده و گازهای شیمیایی متصاعد شده‌اند.

به دنبال حمله شیمیایی دونالد ترامپ گفت که نظرش نسبت به بحران سوریه و بشار اسد عوض شده است.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری خواهان آغاز یک روند سیاسی شد که به کناره گیری بشار اسد منجر شود.