روز شمار حصر:

بیانیه صلاح طلبان استان زنجان در محکومیت برنامه فتیله

اصلاح طلبان زنجان در بیانیه ای ضمن محکومیت برنامه فتیله خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما تاکید کردند:آیا برای افکار عمومی چاره ای جز این مانده که صدا و سیما را نه رسانه‌ی ملّی بلکه صدا و سیمای میلی‌ ننامند؟ و آن را مرکزی برای گسترش گرایشهای افراطی، قومی، قبیله‌ای و مخالفت با وحدت ملّی ندانند؟ آیا نباید واهمه از این داشته باشیم  که  شاید ابتکار عمل در رسانه‌ی ملّی به دست بخش‌های دلواپس،  افراطی‌ و احیاناٌ نفوذی‌هایی است که دکترین آنها "تفرقه بیانداز و حکومت کن" می باشد! 

متن کامل این بیانیه  درپی می آید 

بسمه تعالی

جناب آقای سرافراز، لطفا صبوری مردمان ترک زبان را که بخش بزرگ و قابل ملاحظه ای از ملّت ایران و منطقه را تشکیل می‌دهند، نیازمایید.

هنر آن است که دیدگان خویش را بر بدیهیّاتی همچون تنوّع زبانی، قومی، دینی و مذهبی در میان ساکنان این مرز و بوم نبندید و با اختصاص بخشی از بودجه‌ی تریلیاردی آن سازمان عریض و طویل به تولید و پخش برنامه‌هایی جهت شناختن و شناساندن فرهنگ، زبان  و میراث معنوی آنها، به تثبیت و توسعه همبستگی اجتماعی در کشور کمک کنید. شاید با توجّه به این مهم از تعمیق شکاف و بی اعتمادی بین ملّت و حاکمیت پیشگیری کرده باشید؛  نه اینکه بر واقعیّتها و حقایق جامعه‌ی متنوّع  و متکثّری چون جامعه‌ی ایرانی چشم بربندید و با طرّاحی، ساخت و پخش برنامه‌های سخیف، تفرقه انگیزانه و توهین آمیزی چون هتل فتیله‌ای، بر گسترش شکافهای موجود و سربرکشیدن دیوار بی اعتمادی مردم به رسانه‌ی ملّی بیافزایید.

نیک می دانید که ملّتِ ترک زبانِ این سرزمینِ پهناور از چنان سوابق تاریخی روشن و نقش تعیین کننده برخوردارند که به طور طبیعی و منطقی برگ برگ تاریخ افتخارات و مجاهدت‌های این ملّت سند رهایی ایران و بهای آزادی هر ایرانی است. حال چگونه است سازمان صدا و سیما این جرأت را به خود داده که چنین برخورد غیر محترمانه ای را با مجموعه ی چشمگیری از مردم ارجمند ایران، داشته باشد؟!

آیا اجرای چنین برنامه‌ها‌ی اهانت آمیزی این نگرش را روز به روز بیشتر تقویت نمی‌کند که صدا و سیما به راهی متفاوت از مخاطبان خویش و به مسیری نامقبول برای اکثریّتی فرهیخته، گام گذاشته است؟!

آیا برای افکار عمومی چاره ای جز این مانده که صدا و سیما را نه رسانه‌ی ملّی بلکه صدا و سیمای میلی‌ ننامند؟ و آن را مرکزی برای گسترش گرایشهای افراطی، قومی، قبیله‌ای و مخالفت با وحدت ملّی ندانند؟ آیا نباید واهمه از این داشته باشیم  که  شاید ابتکار عمل در رسانه‌ی ملّی به دست بخش‌های دلواپس،  افراطی‌ و احیاناٌ نفوذی‌هایی است که دکترین آنها "تفرقه بیانداز و حکومت کن" می باشد!  رسانه‌ای که اغلب برنامه‌هایش از اقبال ملّت برخوردار نبوده و نیست اما باز با اصرار بر واژگون سازی واژگان و نادیده گرفتن نقد دلسوزانه‌ی خبرگان عرصه‌ی رسانه، سقوط به حضیض جانبداری‌های جناحی و به تقابل با تمایلات اکثریت را رقم زده و اقشار گوناگونی از بینندگان و شنوندگان خویش را به آغوش رسانه‌های آن سوی آبها می راند. مخاطب ایرانی شمّه‌ای از این رفتارهای غیرمسؤولانه را در انعکاس عملکرد تیم مذاکره کننده هسته‌ای و توافقات و توفیقات آنان در مذاکرات با 1+5 شاهد بوده است.

شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان زنجان که افتخار دارا بودن زبان و فرهنگ ترکی را  دارد و در فضای  فرهنگی ای زیست می کند که سرشار از روح آزادگی و غیرت می باشد و این فرهنگ و زبان را جزو دارایی‌ها و سرمایه های بی بدیل معنوی خویش و از ذخائر فرهنگی جمهوری اسلامی ایران می داند، رویکردها و برنامه های غیر فرهنگی و یا به عبارت بهتر ضد فرهنگی ، نظیر بخش "هتل فتیله‌ای" برنامه فتیله را زمینه ساز تفرق، بدبینی، تنفر و  بی اعتمادی در کشور دانسته و شدیداً و قویاً تهیّه و پخش برنامه‌ی توهین آمیز یاد شده را محکوم نموده و از مسؤولان عالی نظام می‌خواهد که اقدامات مناسب جهت برچیدن زمینه‌های بروز این قبیل برنامه‌های ضد منافع ملی که روزگاری در قالب کاریکاتوری سر از "روزنامه‌ی ایران" و روزی دیگر سر از "برنامه‌ی فتیله شبکه دو سیما" درمی آورد، را بعمل آورده و رئیس سازمان صدا و سیما را به خاطر بروز چنین رفتار مغایر با حقوق شهروندی و حاوی توهین و بی احترامی به بزرگترین قومیّت سرزمینمان ایران، از مدیریّت چنین سازمان حسّاس و تاثیرگذاری برکنار نمایند.

شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان زنجان
۱۷آبان ۱۳۹۴