روز شمار حصر:
شایعه مجوز رهبری به روحانی برای مذاکرات مستقیم با آمریکا

نامه های حسن و حسین

شایعه مجوز رهبری به روحانی برای مذاکرات مستقیم با آمریکا
شایعه مجوز رهبری به روحانی برای مذاکرات مستقیم با آمریکا

ندای سبز آزادی: سارا داوری: درآستانه سفر روحانی به نیویورک و همچنین تبادل نامه و یا نامه هایی  بین ایران و آمریکا درباره سوریه گمانه زنیها درباره بهبود روابط دو کشور آغاز شده است.هر چند همگان می دانند بهبود روابط ایران و آمریکا به این سادگیها ممکن است.موضوع هسته ای فعلا اصلی ترین چالش بین ایران و غرب است.حسن روحانی رئیس جمهور با طرح این هشدار که زمان برای حصول توافق در مورد برنامه هسته ای ایران "نامحدود نیست" خطاب به جامعه بین المللی گفت: "ما دوره زمانی مشخصی داریم و از این دوره زمانی و فرصتی که ملت ما در انتخابات پدید آورده است، باید استفاده کنیم."

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ، گفت که ایران  آماده است به اختلاف بر سر فعالیت های هسته ای خاتمه بدهد.آقای صالحی که در حاشيه پنجاه و هفتمين نشست سالانه کشورهای عضو آژانس با خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار داشت: با پيام رييس ‌جمهوری جديد و با هدف پايان دادن به موضوع موسوم به پرونده هسته‌ای ايران به اينجا آمده‌ام.

رييس سازمان انرژی اتمی ايران گفته که او، محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه و حسن روحانی تمايل زيادی دارند تا يک توافق حاصل شود.

کاخ سفيد: باراک اوباما برنامه‌ای برای ديدار با حسن روحانی ندارد

روزنامه نیویورک تایمز مدعی شد که تبادل نامه بین باراک اوباما و حسن روحانی زمینه را برای دیدار احتمالی بین آن دو در نشست سازمان ملل فراهم کرده است. دیداری که می‌تواند اولین ملاقات رودررو بین سران آمریکا و ایران از زمان وقوع انقلاب اسلامی ایران باشد. اما جی کارنی سخنگوی کاخ سفید افزود که در حال حاضر قرار نیست باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در هفته آینده با همتای ایرانی خود حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیداری داشته باشد.
روزنامه نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود به نقل از تریتا پارسی، رییس شورای ملی آمریکایی‌ ایرانی نوشت: من فکر می‌کنم احتمال ملاقات وجود دارد. این یک فشار سیاسی محکم برای پیشرفت خواهد بود اگر اوباما در آن دخیل شود اراده سیاسی برای رسیدن به یک توافق به دست می‌آید.

سخنگوی کاخ سفيد گزارش‌های مربوط به ديدار اتفاقی باراک اوباما با حسن روحانی در حاشيه نشست سازمان ملل را تکذيب کرد و گفت که رييس جمهوری آمريکا برنامه‌ای برای ديدار با آقای روحانی ندارد.

جی کارنی روز دوشنبه، ۲۵ شهريور، به خبرنگاران گفت: «در حال حاضر برنامه‌ای برای ديدار پرزيدنت (اوباما) و حسن روحانی در نشست هفته آينده مجمع عمومی سازمان ملل وجود ندارد».

وی همچنين به پرونده هسته‌ای ايران اشاره کرد و گفت که «آماده‌ايم تا بر پايه احترام متقابل و برای رسيدن به يک راه حل مسالمت آميز در زمينه مسائل هسته‌ای (ايران) با دولت روحانی همکاری کنيم».

سخنگوی کاخ سفيد افزود: «اکنون، صدای عمل بيش از حرف بلندتر است و هميشه گفته‌ايم که حاضريم در چارچوب گروه پنج به علاوه يک يا به صورت دو جانبه به توافق برسيم. اما همچنين روشن کرده‌ايم که ايران آشکارا در همراهی با قطعنامه‌های بين‌المللی و نياز به راستی‌آزمايی برنامه هسته‌ای خود تخطی کرده است».

پيشتر، برنادت ميهان، سخنگوی شورای امنيت ملی آمريکا، انجام ديدار ميان روسای جمهوری آمريکا و ايران در حاشيه نشست سازمان ملل را رد کرده بود.

خانم ميهان در عين حال گفته بود: «همان طور که گفته‌ايم، اميدواريم که رييس جمهوری جديد ايران در مسير دست يافتن به يک راه حل ديپلماتيک گام بر دارد، به گونه‌ای که به نگرانی‌های جامعه بين‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ايران پايان دهد».

اظهارات سخنگوی کاخ سفيد و شورای امنيت ملی آمريکا واکنشی به گزارش روزنامه بريتانيايی «گاردين» است که روز يکشنبه نوشته بود: اوباما و روحانی ممکن است در حاشيه نشست سازمان ملل به طور غير رسمی و در راهروی سازمان ملل با هم برخورد کنند، که اين نخستين ديدار رهبران بلندپايه دو کشور از زمان ملاقات جيمی کارتر، رييس جمهوری پيشين آمريکا، با شاه در سال ۱۹۷۷ خواهد بود.

ادعای مجوز رهبری به روحانی

حسین موسویان، مذاکره کننده هسته ای سابق ایران در یادداشتی که در پروژکت سیندیکیت منتشر شده، به 12 دلیل اشاره می کند که به موجب آنها، اوباما باید از فرصت ناشی از ابتکار ایران – روسیه، استفاده کند. موسویان مدعی شده که رهبری مجوز ورود دولت حسن روحانی به مذاکرات مستقیم با آمریکا را صادر کرده و  هیچ فرصتی بهتر از این برای پایان دادن به دهه ها خصومت بین ایران و آمریکا وجود ندارد.

این عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای اشاره کرده که در چنین شرایطی، حمله آمریکا به سوریه هر گونه امید به از سرگیری روابط تهران – واشینگتن را برای سال ها از بین می برد

به اعتقاد موسویان  این تصور اشتباه است که بدون بشار اسد در سوریه، ایران نفوذ خود را در جهان اسلام و حزب الله لبنان از دست می دهد. موضع منطقه ای آمریکا در منطقه رو به ضعف است و در مقابل جایگاه ایران به دنبال حملات آمریکا به عراق و افغانستان، تقویت شده است. حمله آمریکا به سوریه این الگو را تقویت می کند.

مقامهای رسمی جمهوری اسلامی درباره این سخنان موسویان اظهار نظری نکرده اند.رهبر جمهوری اسلامی در سالیان گذشته همواره موضع تندتری به نسبت گذشته درباره آمریکا گرفته اما سخنان او در نخستین روز فروردین امسال را دلیلی برای خوشبینی می دانند.وی  تاکید کرد به گفتگوی ایران و آمریکا بر سر پرونده هسته ای "خوشبین نیست"، اما با آن "مخالفت هم ندارد". او در تیرماه گذشته نیز اظهار داشت که اگر "لجبازى" آمریکایی ها نبود، "موضوع هسته‌اى به‌راحتى حل می شد".

 

 

ظریف: نامه اوباما درباره سوریه نبود

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه با تایید نامه نگاری میان روسای جمهوری ایران و آمریکا گفت که نامه باراک اوباما درباره سوریه نبوده است.

باراک اوباما روز گذشته از نامه‌نگاری با حسن روحانی در خصوص بحران سوريه خبر داده بود. اوباما در پاسخ به اين سوال كه آيا شما براي برقراري ارتباط با رييس‌جمهوری ميانه روي ايران تلاش كرده‌ايد صراحتا پاسخ داد: «بله و او هم به من پاسخ داده است اما ما مستقيما با هم صحبت نكرده‌ايم.»

در تماس تلفني روزنامه اعتماد با وزير امور خارجه اصل وجود نامه و پاسخ حسن روحاني به آن تاييد شد اما ظريف تاكيد كرد كه اولا در اين نامه حرفي درباره سوريه نوشته نشده است و در صورتي كه اوباما محتواي آن را مسائل سوريه عنوان كرده خلاف واقع گفته يا درباره نامه‌يي غير از آنچه من مي‌دانم سخن مي‌گويد. دوم اينكه اين نامه هيچ ارتباطي با سفر سلطان قابوس نداشته و اساسا وي حامل هيچ نامه‌يي از طرف امريكا براي ايران نبوده است.

او در پاسخ به سوال «اعتماد» درباره اينكه آيا اين نامه از طريق سفارت سويس به ايران تحويل داده شده يا خير، بيان جزييات درباره كانال ارتباطي با اين كشور را به آينده موكول كرد و جزييات بيشتري را توضيح نداد.