روز شمار حصر:
دعوت روحانی از سپاه برای اجرای پروژه های ملی

تذکر محترمانه به " برادران قاچاقچی"

دعوت روحانی از سپاه برای اجرای پروژه های ملی
دعوت روحانی از سپاه برای اجرای پروژه های ملی

 

ندای سبز آزادی: سخنان حسن روحانی در جمع فرماندهان سپاه درباره فعالیتهای سیاسی و اقتصادی این نهاد بازتاب گسترده ای یافته است خصوصا سخنان وی درباره قبول پروژه های بزرگ و ملی توسط سپاه.

این سخنان از همان ساعات ابتدایی انتشار بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی پیدا کرد.پس از سخنان کنایه آمیز احمدی نژاد در جمع فرماندهان سپاه با عنوان" برادران قاچاقچی" وقتی سخن از فعالیتهای اقتصادی سپاه می شود در شبکه های اجتماعی نام این نهاد با " برادران قاچاقچی" برده می شود.

درباره فعالیتهای اقتصادی سپاه از گذشته بحث های مختلفی مطرح بوده است. برخی با توجه به شرایط ایران این امر را مفید می دانند و معتقدند این حضور اقتصادی سپاه را با واقعیت های اقتصادی آشنا و رفتار فرماندهان این نهاد را تعدیل می کند.برخی اما معتقدند که سپاه از قدرت اقتصادی خود در راستای قدرت سیاسی و سرکوب منتقدان استفاده می کند.

تذکر و هشدار محترمانه به سپاه

از میان شخصیتهای سیاسی علی مطهری اولین کسی بود که به سخنان روحانی واکنش نشان داد.وی نوشت که سخنان روحانی بیشتر جنبه بازدارندگی و نصحیت داشته است.

حسن روحانی گفته بود"بنده شایعاتی را که راجع به سپاه در حوزه اقتصادی مطرح می شود اصلا قبول ندارم. سپاه رقیب مردم و بخش خصوصی و مثل پیمانکارهای معمولی نیست.”

علی مطهری با اشاره به این سخنان روحانی در یادداشتی نوشت:به نظر می رسد که این سخن آقای رئیس جمهور بیشتر جنبه نصیحت و بازدارندگی دارد و رئیس جمهور خواسته است تذکر و هشدار محترمانه ای به سپاه در خصوص ورود این نیروی نظامی به حوزه اقتصاد که در دولتهای نهم و دهم به اوج خود رسید، بدهد، و الا بسیار بعید است که جناب آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور ندانند که واقعا امروز سپاه رقیب مردم و بخش خصوصی و مثل پیمانکارهای معمولی است و این امر آفات و آسیبهایی برای خود سپاه و اقتصاد کشور داشته است.

مطهری با اشاره به سخنان روحانی مبنی بر اینکه “سپاه باید پروژه های بسیار مهمی را که بخش خصوصی توان اجرای آن را ندارد بر عهده بگیرد”.افزوده است:این، سخن حقی است و مقصود نهایی آقای روحانی هم گفتن همین جمله بوده است. ولی این حقیقت را نمی توان نادیده گرفت که میان “باید” و “هست” و به عبارت دیگر میان “آنچه باید انجام شود” و “آنچه انجام می شود” گاهی فاصله زیادی وجود دارد. ما هم آرزو داریم که سپاه فقط پروژه های بسیار مهمی را که بخش خصوصی توان اجرای آن را ندارد بر عهده بگیرد. به هر حال از جناب آقای روحانی صراحت بیشتری را انتظار داریم.

مطهری پیش از این وخصوصا در هنگام معرفی رستم قاسمی به عنوان وزیر نفت نسبت به فعالیتهای اقتصادی سپاه هشدار داده بود.

آمادگی برای خروج از اقتصاد

فعالیتهای سپاه همواره منتقدانی حتی در بین اصولگرایان داشته است. الیاس نادران که خود عضوی از سپاه بوده پس از واگذاری مخابرات به سپاه در مصاحبه و سئوال از وزرا نسبت به این امر اعتراض کرد.چندی پیش احمد توکلی نماینده اصولگرای تهران گفته بود" متاسفانه وقتی پذیرفتیم نظامیان سد بسازند، باید بپذیریم که سرمایه گذاری هم داشته باشند."

توکلی صراحتا تاکید کرده بود که امروز "زمانی است که حاکمیت باید در مورد حضور نظامیان و امنیتیها در اقتصاد تصمیم قاطعانه بگیرد."

چندی پیش اما حسن فیروزآبادی، ﺭﺋﻴﺲ ﺳﺘﺎﺩ ﻛﻞ ﻧﻴﺮﻭﻫﺎﯼ ﻣﺴﻠﺢ از  آمادگی نظامیها برای خروج از اقتصاد خبر داده بود.

در سالهای گذشته برخی فعالان اقتصادی و  اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران  به سهم زیاد  قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران از مناقصات و پروژههای عمرانی کشور، آنهم بدون حضور رقبای داخلی و خارجی، اعتراض کردهاند.

سهم ۸ درصدی سپاه از بودجه عمرانی

آنطور که در وب سایت این قرارگاه آمده، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا از سال ۶۸ و پس از پایان جنگ ایران و عراق، یک هزار و ۸۳۲ پروژه عمرانی در حوزههای مختلف از سد سازی تا احداث خطوط لوله را به انجام رسانده و ۲۸۸ پروژه عمرانی، در دست اجرا دارد.

به گفته، ابوالقاسم مظفری شمس، فرمانده وقت قرارگاه در سال ۹۱، سهم قرارگاه خاتم الانبیا از بودجههای عمرانی ایران به ۸ درصد رسید که با درنظر گرفتن رقم بودجه عمرانی آن سال، سهم این نهاد نظامی-اقتصادی از بودجه عمرانی کشور به ۳ هزار و ۱۷۰میلیارد تومان میرسد.

 روحانی: جایگاه سپاه در کنار و داخل جریانات سیاسی نیست

حسن روحانی در جمع فرماندهان سپاه بر ضرورت عدم مداخله سپاه در سیاست تاکید کرد و گفت:  سپاه مافوق جریانات سیاسی است نه در کنار و داخل جریانات سیاسی. پایگاه سپاه جایگاه کل مردم است و این را امام در زمان جنگ و از همان روز اول اعلام کردند که سپاه وارد بازی‌های سیاسی نشود چون سپاه باید متعلق به کل ملت ایران باشد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه سپاه باید دژ مستحکم و پناه همه مردم باشد، گفت: همه شهروندان بقا و استمرار حقوق خود و جامعه اسلامی خود را در کنار سپاه اسلام و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می بینند.

به گزارش خبرنگار مهر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی کشورمان صبح امروز در بیستمین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در مجموعه تالارهای کوثر ولایت برگزار شد با اشاره به سالروز 31 شهریور گفت: به سالروز 31 شهریور شروع دفاع مقدس و ایستادگی ملت ایران در برابر متجاوزین و نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری که در این جهاد مقدس توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و در کنار آن بسیج مستضعفین انجام شد نزدیک می شویم.

وی افزود: این جلسه یادآور جبهه های غرب و جنوب است، جبهه مقدسی که عزیزترین یاران انقلاب فدای شرف، عظمت و استقلال این مرز و بوم شدند؛ بوی همت ها، خرازی ها، باکری ها، زن الدین ها و همه بزرگان و سرداران افتخار آفرین استشمام می شود.

رئیس جمهور با بیان این که شما افتخار بزرگی بر دوش دارید ادامه داد: سپاه پاسداران فرزند انقلابی است که فاصله زمانی چندانی با پیروزی انقلاب ندارد، از اولین ساعات پیروزی انقلاب پاسداری، ایستادگی و جهاد برای حراست از انقلاب اسلامی شکل گرفت که بعدها به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نامگذاری شد.

وی گفت: در همه روزهای اولیه که برای استقرار این انقلاب و نظام اسلامی ضروری بود پاسداران اسلام از جان مایه خود گذشتند، همه جای ایستاده و فداکاری کردند و هر موقع احساس خطر شد سپاه پاسداران در خط مقدم دفاع از انقلاب حضور یافت.

وی با اشاره به این که دشمن ترورهای کور، نا امنی های گوشه و کنار ایران و توطئه های مختلف استکبار که در راس آن آمریکا علیه انقلاب اسلامی طراحی شد ادامه داد: سپاه پاسداران یک ارتش یا یک نیروی نظامی از آنچه در سایر کشورها وجود دارد نیست.

روحانی با اشاره به این که سپاه پاسداران که برای حراست و دفاع از انقلاب تشکیل شده است دارای دو سرمایه ویژه بوده که در نیروهای مسلح کشورهای دیگر کمتر وجود دارد افزود: سپاه از آغاز تاسیس دارای دو سرمایه بسیار مهم معنوی و اجتماعی بود.

وی تصریح کرد: سرمایه معنوی همان بود که در شب عملیات قبل از آن که به نقشه نگاه کند به خطوط زیارت عاشورا نگاه می کرد، همان بود که قبل از آن که رمز عملیات را بیاموزد یا حسین و یا زهرا را آموخته و به زبان جاری می کرد.

روحانی گفت: سرمایه معنوی که من از آن می گویم یه مفهوم ارتش ایدئولوژیک کشورهای شرقی نیست بلکه به معنای انگیزه معنوی و دینی است که عمق آن تا 1400 سال قبل، کنار سفره ای که یاران پیامبر در آن نشسته اند، تا صحرای نینوای حسین بن علی با یاران کم اما پرافتخار که در وفا آنچنان مثال زدنی بودند است.

وی با اشاره به این که سرمایه معنوی سپاه همان است که او را محبوب دل ها قرار داده است خاطر نشان کرد: اگر این سرمایه سایش بیابد که خدا آن روز را نیاورد و اگر قضاوت مردم نسبت به ایثار این بهترین نیروی وفادار انقلاب روزی به تردید بیفتد، سپاه دیگر آن سپاهی نیست که امام فرمود ای کاش من یک پاسدار بودم.

روحانی با تاکید بر این که این معنویات باید به همان حدی که در جبهه ها بود حفظ کرد ادامه داد: در جبهه وقتی وارد فضای معنوی رزمندگان می شدیم احساس آرامش و امید می کردیم با همین معنویت، صداقت، خلوص، اقتدار و روحیه ای که کربلای 5 با آن شروع شد و از اروند عظیم عبور کرده و به فاو رسیدید و همان روحیه ای که در حلبچه و ماهور ارتفاعات را درنوردید باید حفظ شود.

رئیس جمهور گفت: آنچه باعث می شود دشمن از شما بترسد، هواپیما، موشک، زیردریایی، تانک و ادوات نیست چرا که این ها در تمام ارتش های دنیا وجود دارد، آنچه دشمن از آن می هراسد خلوص، معنویت و اتصال شما با خاندان اهل بیت است، این یک امتیاز بزرگ برای سپاه استکه شما پاسداران حفظ کرده و باید از این به بعد هم آن را حفظ کنید حتی این امتیاز را ارتقاء دهید.

رئیس جمهور با بیان این که سرمایه دیگر سپاه پاسداران، سرمایه اجتماعی است و این که شما در دل و کنار مردم هستید است گفت: سپاه باید دژ مستحکم و پناه همه مردم باشد، امنیت توسط شما تامین می شود، عزت دین و به اهتزاز درآمدن عزیز ترین حالت پرچم دین با شماست.

وی با اشاره به این که سرمایه اجتماعی بزرگترین سرمایه شماست خاطر نشان کرد: آنچه که بسیج 20 میلیونی یا چند ده میلیونی درست می کند سرمایه اجتماعی شماست، سرمایه اجتماعی یعنی اعتماد مردم به سپاه و چسبندگی آنها به این نیروی مقتدر.

وی با تاکید بر این که سپاه فراتر از حزب و گروه است خاطر نشان کرد: امام از همان روز اول و زمانی که شما در سنگرها می جنگیدید تاکید کرد که سپاه سیاست را خوب بفهمد ولی وارد آن نشود چون سپاه به کل ملت ایران تعلق دارد و اگر روزی نیاز به حضور همه ملت داشته باشیم آنچه باید ملت را به نام بسیج جذب کرده و زیر پرچم اسلام بیاورد سپاه است، اگر روزی حادثه ای پیش آید بسیج اقلیت های دینی و مذهبی را هم دعوت می کند.

روحانی ادامه داد: وقتی فردی لباس بسیج می پوشد که به جبهه برود نمی شود از او پرسید مقلد تو کیست، نباید آنقدر همه را کوچک کنیم که بگوییم این فرد مقلد فلان آقاست؛ در کوچه تنگ جای مقاومت نیست، نگذارید ما را به جبهه تنگ ببرد. اجازه دهید در میدان باز ایستاده و مقاومت کنیم .

وی تاکید کرد: شایعات در مورد سپاه که می خواهند سپاه را رقیب مردم در اقتصاد قرار دهند، قبول ندارم. 

رئیس جمهور با اشاره به این که در این مسیر اولین قدیم شناخت تهدیدات است گفت: تهدیدات هر روز به شکلی خاص عیان می شود، در 31 شهریور 59 وقتی دشمن به سرزمین ما تجاوز کرد تهدید نظامی بود. آن زمان سپاه پاسداران به یک نیروی نظامی تبدیل شد، البته پشت هر تهدید نظامی تهدید سیاسی است.

وی ادامه داد: وقتی آمریکا به افغانستان و پس از آن به عراق حمله کرد مسائل منطقه تغییر کرده و بهانه ها متفاوت بود گفت: بعد از گذشت این همه سال امروز مسئله سوریه مطرح است و چقدر خطرناک است که انسان در محاصره تهدید خطا کند، باید خوب بشناسیم که تهدید کجاست و تهدید اولیه کدام است.

وی ادامه داد: اولین قدم عدم پیروزی شناخت صحیح از تهدید، ترسیم برنامه درست و اتخاذ استراتژی و ترسیم درست کار با توجه به امکانات موجود است.

روحانی با تاکید بر این که اگر در هر یک از این دو مراحل خطا کنیم همان خطایی خواهد بود که صدام دو بار و آمریکا بارها آن را مرتکب شدند خاطر نشان کرد: آمریکا در افغانستان و عراق مرتکب خطا شد و ان شاء الله در سوریه هم خطا خواهد کرد.

رئیس جمهور با اشاره به این که سوریه در یک نقطه بسیار حساس قرار گرفته گفت: دعوا بر سر رئیس جمهور یا یک طایفه نیست برای همه روشن است که غرب برای کل منطقه تصمیم دارد و منطقه را به دلایل مختلف نمی پسندد.