روز شمار حصر:
افزایش نگرانیها درباره سرنوشت یک زندانی و سناریو سازیهای امنیتی

اژه ای: آرش صادقی در اوین نیست

افزایش نگرانیها درباره سرنوشت یک زندانی و سناریو سازیهای امنیتی
افزایش نگرانیها درباره سرنوشت یک زندانی و سناریو سازیهای امنیتی

سخنگوی قوه قضاییه  در رابطه با  وضعیت آرش صادقی گفت: گفته شده که این فرد در زندان اوین اعتصاب غذا کرده است در حالی که در زندان اوین در سال 91 و 92 چنین فردی وجود نداشته است. البته در سال 89 فردی با این نام دستگیر شده و به یک سال حبس محکوم شده است که بعد از سپری کردن محکومیت آزاد شده است، ولی اگر تشابه اسمی هم بوده است چنین فردی در سال 91 و 92 در زندان اوین وجود نداشته است.

پیش از این تعدادی از  فعالین مدنی در نامه های مختلف  نسبت به وضعیت آرش صادقی، فعال دانشجویی محبوس در زندان اوین ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی هرچه سریعتر این زندانی سیاسی شده بودند اما محسنی اژه ای حضور وی در زندان اوین را تکذیب کرده است.

تکذیب خبر بازداشت آرش صادقی در حالی که خبر بازداشت وی پیش از این منتشر شده بود نگرانی تکرار سناریوهای دستگاه های امنیتی درباره این زندانی را افزایش داده است.

 

محسنی‌اژه‌ای در نشست خبری روز دوشنبه  در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا در رابطه با خروج هدایایی از نهاد ریاست جمهوری و برداشت 16 میلیارد تومان شکایتی شده است یا خیر؟ گفت: در مورد اول شکایتی نشده است. در مورد دوم دیوان محاسبات گزارشی به دستگاه قضایی فرستاده است.دستگاه قضایی ذی‌حساب را خواسته است و قرار شده در جلسه بعدی اسناد و مدارکی را ارائه دهند. گفته شده است که این وجه مستردشده و اقدامات حقوقی لازم نیز انجام شده است.

 

وی در پاسخ به پرسشی درباره احضار برخی مسوولان وزارت ارشاد به دادگاه گفت: این پرونده مربوط به قبل است. پرونده‌ای وجود داشت که طی آن افرادی احضار و از آنها تحقیق شد.

 

محسنی اژه‌ای نسبت به خبر بازداشت فردی به نام علی الف که گفته می‌شود جایگزین مشایی در ستاد راهیان نور شده است‌، ابراز بی‌اطلاعی کرد.

 

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه نشست با خبرنگاران گفت: در مورد خودروی مگان که برای اجلاس عدم تعهد توسط دولت خریداری شده، هنوز گزارشی به قوه قضاییه تحویل داده نشده است و به محض دریافت گزارش، به پرونده رسیدگی خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد گروگان‌گیری که در چند روز اخیر اتفاق افتاده بود؟ اظهار کرد: گروگانگیری چند صورت است و مورد گروگانگیری چند روز گذشته خیلی شدید نبوده است. همچنین اگر اعلام شد که گروگانگیری صورت گرفته است، پلیس باید همه اقدامات لازم را انجام دهد در غیر این‌صورت همه مسوولیت اتفاق برعهده اوست. اما گروگانگیری چند روز گذشته جزو مصادیق شدید نبوده و می‌توان گفت که بی‌جهت هم نبوده است.

خبرنگاری به پرونده‌های اقتصادی برادران "ر" و شرکت مس سرچشمه اشاره کرد و گفت که دو تن از مسوولان سابق مقداری از اموال شرکت را به خارج از کشور انتقال دادند و در این راستا حدود 10 چمدان طلا و جواهر از آنها کشف شده، آخرین جزییات پرونده چیست؟ که سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ گفت: در پرونده اول 5 نفر بازداشت شدند که از این تعداد یک کارمند، یک وکیل، یک نفر از بانک و دو برادر بازداشت شدند. همچنین اشیای کشف شده تحویل بانک داده شده است و پرونده در حال رسیدگی است.

وی درخصوص پرونده شرکت مس سرچشمه نیز خاطرنشان کرد: در این پرونده دو نفر بازداشت هستند و عمده وجوهی که به حسابی در خارج از کشور انتقال داده شده بود به کشور بازگشته و امیدواریم مابقی نیز به کشور بازگردد. البته یکی از آن دو متهم پرونده اتهام‌های دیگری دارد اما در کل پرونده مذکور در مرحله دادسراست و در حال حاضر کیفرخواستی صادر نشده است.

خبرنگاری در مورد آخرین جزییات پرونده حادثه 22 بهمن قم از اژه‌ای سوال پرسید، که وی پاسخ داد: یک بخشی از این پرونده در دادگاه ویژه روحانیت مطرح و بخش دیگر آن در دادگستری در حال رسیدگی است و اگر لازم باشد افرادی به عنوان مطلع در پرونده حضور پیدا خواهند کرد. همچنین گزارشی از سوی مجلس بیان شده است که از اسامی که در این گزارش آمده نیز تحقیق می‌شود. بنابراین دادستانی از هر فردی که لازم باشد، تحقیقات لازم را به عمل می‌آورد.

 

یکی از خبرنگاران پرسید که در زمان اجلاس عدم تعهد تعدادی مگان توسط دولت با قیمت 80 میلیون تومان خریداری شد و بعد از پایان اجلاس به برخی از نور چشمی‌ها به قیمت 15 میلیون تومان داده شد. پرونده مذکور در حال حاضر در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ که اژه‌ای گفت: در رابطه با سوال شما گزارشی به قوه قضاییه درخصوص مگان داده نشده و اگر گزارشی داده شود قطعا رسیدگی می‌شود. همچنین زمانی که یک دولت تمام می‌شود و دولت بعدی می‌آید، این حرف و حدیث‌ها نیز به وجود می‌آید و این موارد باید مورد به مورد بررسی شود. بنابراین بهتر است ما به این مسائل دامن نزنیم.

 

وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران که مدعی شد سه نماینده مجلس در پرونده سه هزار میلیاردی نقش داشتند؟ خاطرنشان کرد: در پرونده سه هزار میلیاردی، دو نفر به جزای نقدی و ردمال محکوم شدند و یکی دیگر از آنها تبرئه شد.

وی در پاسخ به پرسش یکی دیگر از خبرنگاران که پرسید یکی از معاونین رییس جمهور سابق به همراه فرزندش به بازپرسی احضار شدند این بازجویی‌ها در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ اظهار کرد: در این پرونده تحقیقات لازم صورت گرفته و کسی بازداشت نشده است. البته مطلع نیستم که از فرزند ایشان تحقیق شده است یا خیر.

 

 

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه با توجه به مساله فیلترینگ فیس‌بوک که برخی از وزرا در دولت یازدهم از آن استفاده می‌کنند، ادامه داشتن روند فیلترینگ فیس‌بوک چگونه است؟ گفت: در حال حاضر وقتش نرسیده که رفع فیلتر شود. اگر جرایم و مصادیق مجرمانه که در آن بوده رفع شده باشد، فیلترینگ می‌شود، اما اگر موانع برطرف نشده باشد، اقدامی صورت نمی‌گیرد.

 

وی ادامه داد: اعضای کارگروه تعیین مصادیق و محتوای مجرمانه، این موضوع را تشخیص می‌دهند.