روز شمار حصر:
پول ایرانیان برای دانشگاه احمدی نژاد

آخرین اختلاس ها در آخرین روزها

پول ایرانیان برای دانشگاه احمدی نژاد
پول ایرانیان برای دانشگاه احمدی نژاد

 

ندای سبز آزادی: در حالی که هنوز ماجرای ۱۶ میلیارد تومان اختلاس احمدی نژاد از حساب نهاد ریاست جمهوری به پایان نرسیده هر روز خبرهایی از اختلاس های جدید منتشر می شود. دولت حسن روحانی شاید به دلیل هراس از ممانعت رهبری تصمیم گرفته فعلا از انتشار فهرست اختلاس های احمدی نژاد اجتناب کند اما ادعاهای نزدیکان احمدی نژاد سبب شده که اکبر ترکان اسناد جدیدی درباره اختلاس های دولت احمدی نژاد در روزهای آخر منتشر کند.

البته گویا ترکان دراین راه تنها مانده و به همین دلیل مورد هجمه حامیان احمدی نژاد قرار گرفته است. نمایندگان مجلس که در سالیان گذشته به دلیل حمایت رهبری در برابر اختلاسهای احمدی نژاد سکوت کرده بودند اینک طرح هایی برای تحقیق و تفحص از اختلاس نزدیکان احمدی نژاد تهیه کرده اند که از جمله آنها طرح و تحقیق و تفحص از شرکت صنایع ملی مس است. مدیر عامل این شرکت اما خود مورد حمایت یکی از نمایندگان مجلس است.مهرداد بذرپاش که در زمان حضورش در شرکت سایپا ضربه های اساسی به این شرکت زد و پس از خروج از این شرکت نیز پوستین دوز را جانشین خود کرد.

واگذاری​۳ساختمان و۲۷خودرو به دانشگاه احمدی نژاد

در پی درج خبری با عنوان "نامه بقایی به ترکان" در رسانه های کشور، اکبر ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به موارد منتشر شده در این نامه پاسخ داد.

متن این نامه به شرح ذیل است:

جناب آقای حمید بقایی

با سلام

احتراما" بازگشت به مرقومه جنابعالی در خصوص نکاتی که در مصاحبه اینجانب با شبکه پنج سیمای جمهوری اسلامی ایران مطرح شده است، نظر جنابعالی را به مستندات زیر معطوف می دارد:

۱- در مورخ ۲۶/۳/۱۳۹۲ طی تصویب نامه ای، حق بهره برداری از یک باب ساختمان سازمان منطقه آزاد قشم واقع در خیابان گاندی به مساحت زیربنای ۶۷۵ متر مربع به نهاد ریاست جمهوری واگذار می شود.

۲- در مورخ ۱۹/۴/۱۳۹۲ طی تصویب نامه دیگری حق بهره برداری از همان ساختمان به همراه دو پلاک از ساختمان های سازمان منطقه آزاد چابهار واقع در خیابان ستاری هر کدام به مساحت ۹۶۳ متر مربع (جمع زیربنای دوساختمان سازمان چابهاربه مساحت ۱۹۲۶ مترمربع) و به مدت ده سال به خانه ایرانیان خارج از کشور واگذار می شود. اتخاذ تصمیمات فوق در فرصت جابجایی دولت و استقرار دولت جدید و با اطلاع از انتقال بار این تصمیمات به دولت جدید صادر شده است.

۳- علی‌رغم واگذاری حق بهره برداری ساختمان های مذکور طی تصویب نامه فوق به خانه ایرانیان و از آنجا که واگذاری حق بهره برداری توسط هیات دولت صورت گرفته و امکان تغییر بهره بردار پس از استقرار دولت جدید وجود دارد، شیوه ای جدید اتخاذ شده و هر سه ساختمان یاد شده طی قراردادهای اجاره ای از طرف سازمان های مناطق آزاد قشم و چابهار به مدت ده سال به موسسه خانه ایرانیان واگذار شده است.

۴- نکته قابل توجه در انجام کارشناسی اجاره ساختمان های فوق که متعلق به دو سازمان مستقل از یکدیگرند انجام کارشناسی توسط یک کارشناس رسمی دادگستری است و گزارش ابهامات آن در خصوص نحوه قیمت گذاری املاک مذکور پس از رسیدگی های قانونی اعلام خواهد شد.

۵- علاوه برآن تمایل به اعطای امکانات مناطق آزاد تجاری صنعتی قشم، چابهار و کیش به مؤسسه یاد شده در اسناد دیگری نیز مشاهده می شود. در تاریخ ۲۴/۴/۱۳۹۲ مصوبه ای از شورای هماهنگی مناطق آزاد به تاریخ تصمیم ۲۸/۱/۱۳۹۲ به امضای جنابعالی و با موضوع کمک و مساعدت به خانه ایرانیان به سازمان های مناطق آزاد ابلاغ شده است که خود منشأ اعطای امتیازات دیگری به این مؤسسه گردیده است.

گرچه تصویب نامه دیگری در مورخ ۲۶/۳/۱۳۹۲ توسط دولت صادر و مقرر گردیده است سازمان های مناطق آزاد تعداد ۲۱ خودرو (سازمان منطقه آزاد کیش ۱۲ دستگاه، چابهار ۶ دستگاه و اروند ۳ دستگاه را به نهاد ریاست جمهوری واگذار نمایند اما از آنجا که قصد استفاده دیگری مطرح بوده و احتمال داده می شده است که واگذاری های فوق پس از استقرار دولت جدید لغو شود با بهره برداری از مصوبه پیش گفته شده، تفاهم نامه ای از سوی مؤسسه خانه ایرانیان با سازمان های مناطق آزاد منعقد و به بهانه آن تعداد زیادی خودرو به مؤسسه خانه ایرانیان واگذار شده است.

توجه جنابعالی را به تفاهم نامه فیمابین موسسه خانه ایرانیان خارج از کشور و سازمان منطقه آزاد چابهار که مستمسک واگذاری شش دستگاه خودرو به مؤسسه مذکور به مدت سه سال شده است را جلب می نمایم.

تفاهم نامه مذکور از طرف خانه ایرانیان به امضای کسی رسیده است که در همان زمان مشاور امور بین الملل جنابعالی در دبیرخانه شورای هماهنگی بوده و کماکان دارای قرارداد تمام وقت با این مجموعه می باشد.

همچنین با توجه به نماینده مؤسسه یادشده در انعقاد قرارداد اجاره که مسئولیت قبلی تشریفات دفتر رییس جمهور و دبیرخانه جنبش عدم تعهد را داشته، شایسته است اسامی اعضای هیات امنا و هیات مدیره موسسه خانه ایرانیان نیز اعلام تا شائبه وجود تفاوت ماهوی میان مجموعه هایی که با اهداف خاص ایجاد شده اند برطرف گردد.

حال باید مردم شریف ایران قضاوت نمایند که آیا این اقدامات مصداق موارد مطرح شده در مصاحبه تلویزیونی اینجانب تلقی می‌گردد یا خیر؟ و اگر نام دیگری باید بر این اقدامات نهاد بفرمایید نام این کار چیست؟

تخلف مالی روزهای آخر دولت دهم بیش از ۱۶ میلیارد بوده

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان این که دولت دهم بعد از علنی شدن برداشت مجرمانه ۱۶ میلیاردی برای دانشگاه ایرانیان این اعتبار را به خزانه عودت داد، گفت: دستگاه قضا صرف ارجاع برداشت این اعتبار باید برخورد کند.

عوض حیدرپور شهرضایی در گفت و گو با خانه ملت با اشاره به اعلام مجرمانه بودن برداشت ۱۶ میلیارد از حساب خزانه دولت توسط دولت دهم برای دانشگاه ایرانیان گفت: برداشت پول از حساب خزانه و بیت المال  و اختصاص  آن به هر حساب دیگری غیر قانونی است.

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: مجلس مطلع است که ۱۶ میلیارد تومان در روزهای آخر یا روز آخر فعالیت و برقراری دولت دهم، طی یک چک به حساب دانشگاه ایرانیان منتقل شده است.

حیدرپور تصریح کرد: زمانی که این مسئله برداشت علنی و رسانه ای شده است، این ۱۶ میلیارد به صورت مجدد به حساب خزانه بازگشت و ارجاع داده شده است.وی تاکید کرد: صرف ارجاع و بازگردادن این پول کافی نیست و خود عمل برداشت غیر قانونی بوده است و این فرآیند از اساس غیر اصولی و مجرمانه تلقی می شود.

حیدرپور با تاکید بر لزوم برخورد قانونی با این برداشت و واریز مجدد افزود: قوه قضاییه به این نکته که پول به حساب خزانه ارجاع شده اکتفا نکند و موضوع این برداشنت مجرمانه را مورد رسیدگی قرار دهد.

وی ادامه داد:این دست از رفتارها در دولت دهم بیش از یک یا دو مورد است و انتظار داریم تا دولت یازدهم این موارد را از طریق اسنادی که امروز در اختیار دارد، بررسی و موارد تخلف را به قوه قضاییه اعلام کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: تقاضای ما در مجلس از دولت یازدهم این است که همه دسته چک ها و حساب هایی که در اختیار دولت دهم بوده-اعم از خارج از شمول و داخل شمول- مورد بررسی قرار دهند و موارد این چنینی پس از رسیدگی برای برخورد قضایی و بازگشت اعتبار به خزانه و بیت المال به نهادهای قضایی معرفی شود.

مدیر عامل منصوب بذرپاش و اختلاس بزرگ

نمایندگان مجلس در حالی به طرح تحقیق و تفحص از شرکت ملی صنایع مس رای داده اند که مدیر عامل این شرکت بازداشت شده است.نعمت‌الله پوستین دوز، مدیرعامل قبلی این شرکت به دلیل تخلفات مالی اعلام شده در بازداشت به‌سر می‌برد. وی پیش از ریاست بر این شرکت معظم دولتی با سفارش مهرداد بذرپاش مشاور جوان احمدی نژاد و نماینده تهران به ریاست ساپیا منصوب شده بود.

ابهام در شرایط فروش‌های داخلی و خارجی، ابهام در حساب‌های ارزی این شرکت، افزایش هزینه‌های غیرضروری و غیرمنطقی، مشکل عدم سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه و صنایع پایین دستی، نامشخص بودن فروش ضایعات و علت تداوم خام فروشی در شرکت ملی مس و تاخیر و عدم تکمیل کارخانه‌های توسعه‌ای در مجتمع‌ها به ویژه سونگون علی‌رغم تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر عدم خام فروشی، بررسی نحوه‌ پیمان‌سپاری کارها و خدمات و خرید کالا و خدمات در شرکت ملی مس و مجتمع‌های زیرمجموعه، نحوه‌ بکارگیری نیروهای موردنیاز مجتمع‌ها و میزان بومی‌گزینی به عنوان خواسته‌های بیکاران شهرستان‌های دارای مجتمع، نحوه‌ تسهیم گردش مالی شرکت مس در بانک‌های شهرستان‌های دارای مجتمع مس و نحوه فروش مس و کنسانتره مس و سایر محصولات مسی در مجتمع‌های زیر نظر شرکت ملی مس و صحت و سقم اختلاف، چگونگی برخورد با اختلاف‌گران فروش کنسانتره مس مجتمع سونگون که چندین بار اتفاق افتاده است، نحوه اختصاص و توزیع و هزینه‌کرد کارانه و راندمان‌ها و پاداش در بین کارکنان، چگونگی هزینه‌کرد کمک‌های بلاعوض و انجام کارهای عمرانی زیربنایی در شهرستان‌ها، نحوه‌ تحویل کمک‌های جمع‌آوری شده از مردم و خیرین سراسر کشور در کمپ ایجاد شده توسط آن شرکت به نهادهای حمایتی شهرستان برای توزیع بین مردم حادثه ‌دیده و بررسی نحوه‌ کمک‌های اختصاصی شرکت مس به زلزله‌زدگان، نحوه عزل و نصب مدیران مجتمع‌ها در داخل مجتمع‌ها و بکارگیری نیروهای بازنشسته در سمت‌های مختلف و نحوه تسهیم هزینه‌های فرهنگی، ورزشی و تفریحی به شهرستان‌های دارای مجتمع و نحوه‌ تنظیم قراردادها در باشگاه‌ها محورهای تحقیق و تفحص از شرکت‌ ملی صنایع مس ایران هستند.

ریخت و پاش‌های عجیب در شرکت مس

در همین حال نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفت که ۱۷۸۰ میلیارد تومان طی ماه‌های گذشته توسط شرکت ملی صنایع مس ایران در حساب خارجی نگهداری شده است که بخشی از این منابع با اقدامات وزارت اطلاعات و قوه قضاییه به کشور بازگشته است.

به گفته محمدرضا پورابراهیمی در زمان تعیین مدیرعامل سابق شرکت ملی صنایع مس تذکراتی به رئیس‌جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت سابق برای تغییر مدیرعامل این شرکت دادیم آن هم به خاطر نبود تخصص و داشتن سوابق این فرد در مجموعه شرکت‌های دیگر بود که این اتفاق رخ نداد. برخی در این شرکت آمدند و تصور کردند که شرکت ملک خانگی و شخصی آنهاست، آنها علی‌رغم تمامی تذکرات نمایندگان بدترین اقدامات را در این شرکت مرتکب شدند.

وی افزود: ریخت و پاش‌های عجیبی در این شرکت رخ داده که ابهام دارد و باید بررسی شود.

همچنین یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس توضیح داد: در سه سال گذشته مدیریت حاکم بر شرکت ملی صنایع مس مشکلاتی در چهار زمینه تولید، نحوه فروش صادرات و اجرای پروژه‌ها به وجود آمده است؛ به طوری که تولید این شرکت در سال ۱۳۹۰ بالغ بر ۹۰۱ هزار تن بود و در سال ۱۳۹۱ به ۸۲۱ هزار تن کاهش یافت و پیش‌بینی می‌شود که این میزان امسال به ۷۵۰ هزار تن کاهش پیدا کند.

الله‌وردی دهقانی با بیان اینکه شرکت مس با مشکلاتی در حوزه‌ تولید و صادرات مواجه است، گفت: اکنون شاهد کاهش صادرات مس هستیم که این موضوع ناشی از کاهش تولید است؛ به طوری که کل فروش سالانه شرکت مس بیش از ۲۰۰۰ میلیارد دلار بوده که این میزان کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه شرکت ملی مس از قانون برنامه عقب است، افزود: طبق قانون این شرکت باید تولید مس کاتد را به ۶۰۰ هزار تن در سال می‌رساند که خبری از این تولید نیست.

خبرگزاری خانه ملت هم درباره چگونگی دستگیری مدیرعامل شرکت مس گزارش داد که "شنیده‌ها حاکی از آن است که وی در آخرین روزهای کاری دولت دهم قصد مسافرت به ارمنستان را داشت که در فرودگاه متوجه می‌شود ممنوع الخروج است که ظاهرا علت ممنوع الخروج بودن این مدیر، موضوع جابه جایی وجوه نقدی زیاد بوده است. پوستین دوز به دلیل عدم ارائه نکردن مستندات مناسب در این زمینه هفته گذشته راهی زندان شده است."

چندی پیش پورابراهیمی، نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم گفته بود: "ظرف یک ماه گذشته خبرها حاکی از این است که با تصویب هیات مدیره شرکت ملی صنایع مس، شرکتی به نام "ای پی" در خارج از کشور تاسیس شده و گزارش وزارت اطلاعات نیز حاکی از آن دارد که بالغ بر هزار میلیارد تومان به حساب شخصی واریز شده و متاسفانه منافع شرکت در حال از بین رفتن است. وزارت اطلاعات و قوه قضائیه به این موضوع ورود کردند که بخشی از این منابع به کشور بازگردانده شده است و تلاش‌های دستگاه‌های امنیتی در رابطه با بازگشت مابقی این پول به کشور ادامه دارد."

فسادهای اقتصادی بزرگ و افت ۳۰ درصدی شرکت ملی صنایع مس

به گزارش ایسنا تازه‌ترین آمار عملکرد شرکت ملی صنایع مس نشان می‌دهد که تولید این شرکت در سه ماهه نخست سال جاری با افت ۳۰ درصدی مواجه شده است. اگرچه فروش و سود خالص ملی مس در همین مدت به ترتیب ۴۳ و ۶۰ درصدی به ۱۱۸۳ و ۵۷۴ میلیارد تومان رسید. صادرات شرکت ملی صنایع مس نیز در این مدت به بیش از ۱۸۴ میلیون دلار رسید. از نظر ریالی هم ارزش صادرات بالغ بر ۵۹۰۰ میلیارد ریال شد.

شرکت ملی صنایع مس در حال حاضر پروژه‌های متعددی را برای افزایش ظرفیت در دست اجرا دارد که برخی از این پروژه‌ها قرار است امسال و برخی دیگر طی سال‌های آینده به بهره‌برداری برسند. از جمله این پروژه‌ها می‌توان به ایجاد ظرفیت مولیبدن سونگون اشاره کرد که بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به نظر می‌رسد امسال به بهره‌برداری برسد.

افزایش ظرفیت ذوب خاتون آباد، ایجاد ظرفیت پالیشگاه خاتون آباد، ایجاد ظرفیت پالیشگاه سونگون، ایجاد ظرفیت ذوب سونگون، توسعه تغلیظ سونگون و توسعه ذوب سرچشمه از دیگر پروژه‌های در دست اجرای شرکت ملی صنایع مس هستند.

در تازه‌ترین رخداد نیز چند روز پیش احمد مرادعلیزاده از سوی هیات مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران به سمت مدیریت عامل و نایب رییس هیات مدیره این واحد بزرگ معدنی و صنایع معدنی منصوب شد. وی از سال ۱۳۷۲ وارد صنعت مس شد و در سمت‌های مختلف فعالیت کرد. او همچنین مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تا پیش از آغاز دولت نهم - ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ - بوده است. باید دید وی چگونه می‌خواهد ترمز کاهش تولید شرکت ملی صنایع مس را بکشد و رضایت سهامدار این بزرگترین شرکت معدنی حاضر در بورس را جلب کند