روز شمار حصر:
وقتی شریعتی مظهر اسلام می شود

طرح افراطیون برای انتقام از دانشگاه

وقتی شریعتی مظهر اسلام می شود
وقتی شریعتی مظهر اسلام می شود

 

ندای سبز آزادی - سارا داوری: اقدام سرپرست وزارت علوم برای پاسخ به مطالبات قاطبه دانشجویان و دانشگاهیان باعث خشم چهره های افراطی مجلس و نزدیکان رهبری شده است که قصد داشتند انتقام پیروزی روحانی را از دانشگاه بگیرند.

برکناری تعدادی از روسای دانشگاه ها که در سالیان گذشته با ستاره دار کردن دانشجویان و اخراج اساتید فضای امنیتی را بر دانشگاه ها حاکم کرده بودند مطالبات دانشجویان و اساتید دانشگاه از دولت روحانی بوده است.چهره های افراطی مجلس برای جلوگیری از این مطالبات و انتقام گرفتن از دانشگاهیان به دلیل پیروزی روحانی با توزیع برگه های بازجویی و فضا سازی سنگین در مجلس از رای اعتماد به میلی منفرد جلوگیری کردند.بعدها مشخص شد در فیلمی که نمایندگان با استناد به آن به جعفر میلی منفرد،گزینه پیشنهادی وزارت علوم حمله کردند نماینده نهاد رهبری و رئیس دانشگاه منصوب احمدی نژاد نیز حضور داشته اند.

پس از رای عدم اعتماد مجلس به میلی منفرد و سرپرستی جعفر توفیقی تغییر برخی روسای دانشگاه ها آغاز شده است اما چهره های افراطی که از این امر نگران شده اند تلاش دارند با فضا سازی سیاسی مانع اقدامات دولت روحانی شوند.زاهدی وزیر علوم احمدی نژاد که ستاره کردن دانشجویان و اخراج اساتید از دوره وزارت او آغاز شده از جمله چهره های افراطی است که از تهیه طرحی خبر داده که براساس آن سرپرستان وزارتخانه ها نمی توانند،مدیران خود را عزل و نصب کنند.این طرح که دخالت مستقیم قوه مقننه در قوه مجریه و نقض اصول متعدد قانون اساسی است البته مشخص نیست که تا چه حد با استقبال نمایندگان مواجه شود.علیرضا زاکانی از چهره های افراطی مجلس و عضو سابق بسیج دانشجویی نیز از جمله چهره های افراطی مجلس است که فضا سازی علیه وزارت علوم را آغاز کرده.

شاگردان مصباح یزدی هم از جمله مخالفان اقدامات وزارت علوم هستند و از هم اکنون تلاش خود را برای ناکارآمد کردن برنامه های دولت آغاز کرده اند.محمود نبویان از شاگردان افراطی مصباح یزدی که  کمک 450 میلیونی صادق محصولی وزیر میلیاردر احمدی نژاد به جبهه پایداری برای انتخابات مجلس را خمس وی دانشته بود در اظهار نظری بدیع  در واکنش به برکناری رئیس دانشگاه علامه گفته که "به نظر می‌رسد عزل آقای شریعتی از سوی توفیقی در راستای اسلام‌زدایی از دانشگاه‌ها باشد."

برکناری شریعتی 

 طی حکمی از سوی سرپرست وزارت علوم، دکتر حسین سلیمی به عنوان سرپرست جدید دانشگاه علامه طباطبایی منصوب شد.صدرالدین شریعتی، حدود هشت سال ریاست دانشگاه علامه طباطبایی را بر عهده داشت و در اواخر فعالیت وی، مسائل حاشیه‌ای زیادی از جمله موضوع جذب هیات علمی خارج از روند قانونی، بازنشستگی خارج از عرف استادان و همچنین بورسیه‌های خارج از روال عادی درباره این دانشگاه بوجود آمد.

صدرالدین شریعتی در دوره ریاست خود همزمان چندین استاد اقتصاد این دانشگاه را بازنشسته یا اخراج کرد. ۴۰۰ دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی که تعدادی از آنها نیز ستاره دار شده و یا از دانشگاه اخراج شده اند با تشکیل کمپین کمپین “درخواست برکناری شریعتی از ریاست دانشگاه علامه“ تصریح کرده بودتند که "  بر اساس آخرين رده‌بندی دانشگاه‌های برتر ايران از سوی وزارت علوم٬ دانشگاه علامه از بین ۱۰۰ دانشگاه بررسی شده٬ جزو ۵۰ دانشگاه برتر کشور نیز نبوده و در جايگاه پنجاه و نهمين دانشگاه کشور قرار گرفته است. پيش از ورود آقای شريعتی٬ دانشگاه علامه جزو ۲۰ دانشگاه برتر کشور و به گواه اهل علم٬ بهترين دانشگاه علوم انسانی به خصوص در رشته‌‌های اقتصاد، جامعه‌شناسی، ارتباطات٬ حقوق و روانشناسی بود. حال این رده‌بندی پاسخ روشنی‌ست برای آنان که دو سال پیاپی به صورت مجزا برای ریاست دانشگاه علامه در وزارت علوم جشن تقدیر گرفتند و او را بهترین رئیس دانشگاهِ دانشگاه‌های کشور خطاب کردند. دیدیم که در روزهای پایانی تصدی خود بر وزارت علوم نیز بازهم از اقدامات ایشان تقدیر به عمل آوردند"

اظهارات توفیقی درباره تغییرات مدیریتی در دانشگاه صنعتي اصفهان و علامه

سرپرست وزارت علوم درباره برکناري رئيس دانشگاه صنعتي اصفهان و ریاست دانشگاه علامه ، گفت: بعد از فضاي جديدي که بعد از انتخابات رياست جمهوري پيش آمد و برنامه هايي که رئيس جمهور اعلام و رسيدگي به مطالبات دانشگاهيان را مطرح کرد، دانشگاهيان هم در اين فضا انتظار دارند که مديريتها خودشان را با فضاي جديد هماهنگ کنند.

وي ادامه داد: بنابراين، ضمن احترام به رئيس محترم پيشين دانشگاه صنعتي اصفهان، مجموعه در وزارت علوم به اين جمع بندي رسيد که متناسب با اين فضاي جديد تغييراتي در اين دانشگاه اعمال شود.

سرپرست وزارت علوم، ابراز اميدواري کرد که دوستان جديد اين فعاليتهاي علمي را تداوم دهند و فعاليتهاي علمي را گسترش دهند.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا روند تغيير در روساي دانشگاهها ادامه خواهد داشت يا خير، تاکيد کرد: بيش از آنکه به تغيير مديران اعتقاد داشته باشم به اصلاح رفتارهاي مديريتي اعتقاد دارم و معتقدم مديران ظرفيتها و سرمايه هاي کشور به شمار مي آيند و بايد فارغ از گرايشهايي که دارند، حداکثر استفاده را از آنان برد.

توفيقي در گفت و گو با مهر تصريح کرد: لازم است رفتارهاي مديريتي با فضاي موجود در کشور متناسب شود، بنابراين تغيير مديران در حد ضرورت و استعفا صورت مي گيرد.

برنامه‌ام حاکم کردن جو آرامش و دوستی است

سرپرست جدید دانشگاه علامه طباطبایی حاکم کردن جو آرامش و دوستی بیشتر میان اعضای هیات علمی و دانشجویان را یکی از برنامه‌های خود برای اداره دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد.

دکتر حسین سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه برنامه‌ام ارتقای سطح کیفی دانشگاه است، گفت: هر چند که دانشگاه در دوره‌های گذشته نیز رشد خوبی داشته، اما باید ارتقای بیشتری پیدا کند تا تبدیل به یکی از مراکز نظری‌پردازی، نقد و تدوین اندیشه‌های بومی شود.

وی همچنین توسعه عمرانی دانشگاه را از دیگر برنامه‌های خود عنوان و اظهار کرد: دانشگاه علامه علی‌رغم همه پیشرفت‌های عمرانی، همچنان به امکانات بیشتری نیاز دارد و باید از این لحاظ پیشرفت‌هایی در این دانشگاه صورت گیرد.

سرپرست جدید دانشگاه علامه با بیان اینکه برخی جوسازی‌های رسانه‌ای درباره این دانشگاه روا نبود، گفت: نباید با مسئولان دانشگاهی چنین برخوردی شود.

سلیمی با بیان اینکه حفظ حرمت مسئولان قبلی دانشگاه و قدردانی از زحماتشان بر ما واجب است، تصریح کرد: با توجه به اینکه اطلاعات دقیق و مطالعه‌ شده‌ای درباره مسائل مربوط به بورسیه‌ها، جذب اعضای هیات علمی و بازنشستگی اساتید در این دانشگاه ندارم، ابتدا باید در این باره مطالعه کنم و بعد نسبت به آن تصمیم بگیرم.

وی افزود: مهم این است که دانشگاه علامه نیازمند اعضای هیات علمی جدید است و هر کسی که شایستگی علمی داشته باشد، در سطح تنها دانشگاه علوم انسانی کشور بوده و بتواند باعث ارتقای آن شود، حضورش در دانشگاه مغتنم است.

سلیمی درباره نحوه ورود به برخی مسائل عنوان شده درباره دانشگاه علامه گفت: باید تمام مسائل دانشگاهی را بررسی کنیم و با مطالعه دقیق، کارهای مثبت انجام شده را تقویت و کارهای نیازمند به اصلاح را بهبود بخشیم و تلاش کنیم که دانشگاه علامه به عنوان یک مرکز جدی و مورد توجه از لحاظ علمی، ارتقای بیشتری پیدا کند.

سرپرست جدید دانشگاه علامه تاکید کرد که هر فعالیتی که از مسیر قانون صورت گرفته باشد، در دانشگاه ادامه پیدا می‌کند.سلیمی تاکید کرد: انشاءالله کارم را از ظهر سه‌شنبه (دوازدهم شهریور ماه) در دانشگاه علامه طباطبایی آغاز خواهم کرد.

واکنش افراطیها

علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با فارس به برکناری  شریعتی از ریاست دانشگاه علامه طباطبایی توسط سرپرست وزارت علوم اشاره کرد و اظهارداشت: این برکناری و انتصاب در حالیست که سرپرست ممکن است از سوی رئیس‌جمهور به عنوان وزیر انتخاب نشود و حداکثر 3 ماه در این سمت باقی بماند.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: عزل و نصب‌های اخیر در وزارت علوم کاملا عجولانه است و این اقدامات باید با صبر و تأمل‌ بیشتر صورت پذیرد.

علیرضا زاکانی گفت: عزل و نصب‌های اخیر در وزارت علوم کاملا عجولانه است و باید با صبر و تحمل بیشتری عمل شود چرا که هر عزل و نصبی باید منطق درست خود را داشته باشد و حال که مشخص نیست سرپرست فعلی وزارت علوم، وزیر شود، چنین عزل و نصب‌هایی به وزارتخانه آسیب خواهد زد.

وی با بیان اینکه اگر سرپرست فعلی وزارت علوم به عنوان وزیر پیشنهادی مطرح شد می‌تواند تیم کاری خود را به مجلس معرفی کند، افزود: بعضی از افراد معتقدند که سرپرست وزارت علوم با این عزل و نصب‌ها می‌خواهد به مجلس اعتماد دهد در حالی که ما معتقدیم همین افراد را به مجلس معرفی کنند و در این خصوص با نمایندگان صحبت کنند. چون هنوز مشخص نیست که وی از مجلس رای اعتماد می‌گیرد یا خیر.

زاکانی در ادامه تصریح کرد: من نمی‌خواهم نسبت به گزینه احتمالی وزارت علوم قضاوت کنم اما مواضع گذشته آقای توفیقی کاملا نادرست بوده است و مواضع ایشان تنها اتهاماتی بوده است که نسبت به نظام اسلامی وارد شده است و حال وی باید در این خصوص به مجلس پاسخ دهد. 

محمود نبویان نماینده تهران و رییس کمیته اسلامی کردن دانشگاه‌ها در مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه در واکنش به خبر عزل رییس دانشگاه علامه طباطبایی از سوی سرپرست وزارت علوم به خبرگزاری فارس گفت: «بسیار جای تعجب است که چند سرپرست بسیار افراطی از طرف آقای روحانی برای برخی وزارتخانه‌ها معرفی شده‌اند که این مسئله در وزارت علوم بیشتر جلب توجه می‌کند.»

وی افزود: «متاسفانه فرد افراطی که سرپرست وزارت علوم شده در فتنه نقش تحریک‌کننده داشت و اندیشه‌های وی هم با اندیشه اسلامی شدن دانشگاه‌ها سازگاری ندارد.»

رییس کمیته اسلامی کردن دانشگاه‌ها با اظهار این‌که «نمی‌دانم چرا توفیقی با نیروهای بسیجی و مذهبی دشمنی دارد؟» افزود که «به نظر می‌رسد عزل آقای شریعتی از سوی توفیقی در راستای اسلام‌زدایی از دانشگاه‌ها باشد.»