روز شمار حصر:
زندانیان سیاسی پیشگام یک ائتلاف

نامه ای از اوین به کاخ سفید

زندانیان سیاسی پیشگام یک ائتلاف
زندانیان سیاسی پیشگام یک ائتلاف

 

ندای سبز آزادی: مصطفی تاج زاده در آخرین ملاقات خود پیشنهاد کرده که مراسمی در یک استادیوم صدهراز نفری برای مخالفت با تحریم ها برگزار شود. تاج زاده با اشاره به اینکه اگر آزاد بوده مراسمی در استادیوم صدهراز نفره برگزار می کرده یادآور شده که  بیشترین فشار تحریم ها بر مردم است. طبیعتا برگزاری مراسمی این چنینی که بنا باشد توسط گروه های مستقل برگزار شود توسط حاکمیت تحمل نخواهد شد. این پیشنهاد تاج زاده که بیشتر شکل سمبولیک ماجرا را مد نظر داشته نشانی است از اهمیت موضوع تحریم ها برای این زندانی سیاسی.

تاج زاده در یادداشتی که در سایت کلمه منتشر کرده اقدامات احمدی نژاد در پرونده هسته ای خیانت به دانسته و افزوده است" او اگر این اتهام سنگین را که از سوی چهره‌های برجسته و مسؤل متوجه وی شده است، نمی‌پذیرد، باید به صورت شفاف دلایل کناره گیری خود را از پرونده هسته ای بیان کند تا معلوم شود اعتراض وی چه بوده و مسئول تحریم های دو سال اخیر امریکا و اروپا علیه ایران کیست. رهبر نیز باید در در این زمینه پاسخ گوی پرسش های ملت باشد. اول این که چرا اجازه داد آقای احمدی نژاد تفاهم های انجام شده با آمریکائیان و اروپائیان را به هم بزند. طبیعتاً رهبری که مانع اقدام احمدی‌نژاد در تغییر وزیر می‌شود توانایی انجام این مسؤلیت را دارد که مانع اقدامی زیانبار علیه آشکارترین منافع و مصالح ملی کشور شود. دوم آن که چرا طی دو سال گذشته که رئیس دولت خود کنار کشیده بود، مذاکرات سازنده ای را با کشورهای ۵+۱ سامان نداد و روند مذاکرات را هدایت نکرد و اساساً پرونده هسته‌ای طی این مدت زیر نظر چه مرجع و مقامی هدایت می‌شده است؟

این سخنان تاج زاده در حال و هوایی بیان می شود که واکنشها به نامه زندانیان سیاسی به اوباما ادامه دارد. ۵۵ زندانی سیاسی و عقیدتی امضاکننده این نامه نیز با توجه به این مواضع، دولت‌های ایران و آمریکا را تشویق کرده‌اند که «تمام ابزارهای ممکن برای اعتمادسازی و موفقیت دیپلماسی» را به‌کار گیرند و «به جای توقف درگذشته تیره و تار به سوی آینده‌ای روشن‌تر حرکت کنند».

ابتکار عمل زندانیان سیاسی

زندانیان سیاسی با وجود تمامی فشارها این بار نیز مبدع حرکتی جدید در جامعه سیاسی ایران و خارج از کشور شده اند.فارغ از مباحث مطرح شده در نامه زندانیان سیاسی این نامه می تواند موضوع تحریم ها را به عنوان یکی از موضوعات اصلی سیاست ایران مطرح کند.این موضوع یکی از مهم ترین مباحث مطرح شده در انتخابات ریاست جمهوری بود و رای پائین سعید جلیلی کاندیدای مورد حمایت رهبری ثابت کرد که مردم تمایلی به ادامه سیاست های هسته ای گذشته ندارند.اینک که دولت روحانی تشکیل شده موضوع تحریم ها یکی از دغدغه های دولت خواهد بود.نامه زندانیان سیاسی کمکی نیز به دولت روحانی خواهد بود تا در ماه های ابتدایی فعالیتش با جلب شدن دوباره توجه افکار عمومی دراین باره چاره جویی کند.

پس از نامه ۵۵ زندانی سیاسی به اوباما ۴۷۵ نفر  از دانشگاهیان و فعالان سیاسی و حقوق بشری ایران در نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفتند که از نامه ۵۵ زندانی سیاسی کشورشان به او، درباره رفع تحریم ها، حمایت می‌کنند.

امضا کنندگان این نامه، با اعلام پشتیبانی خود از خواسته زندانیان سیاسی، اعلام کرده اند که "رفع تحریم ها و تلاش برای تنش زدایی از سوی همه طرفین، خواسته اکثریت مردم ایران و جزء دغدغه های اصلی آنهاست."

امضا کنندگان این نامه از آقای اوباما خواسته‌اند به پیام انتخاب حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران که به گفته نویسندگان "به تعامل با جهان شهره است" توجه کند.

باید رهبری را نشانه رفت

برخی دیگر نیز اعتقاد دارند که به جای اوباما باید عامل اصلی این تحریم ها یعنی رهبر جمهوری اسلامی را نشانه رفت. محمد ملکی، استاد دانشگاه و از چهره های ملی از جمله این افراد است. او به رادیو فردا گفته که این نامه باید به رهبر جمهوری اسلامی نوشته می شود.کسی که " عامل همه این گرفتاری هاست. عامل این تحریم ها با حرفهایش با سخنانش با نطق های زشتی که گاهی وقتها به زبان می آورد که دور از دیپلماسی است، برازنده کسی که یک شخصیتی است در ایران و ایرانی نیست. "

آرش نراقی نیز در مطلبی که در سایت جرس منتشر شده درباره این این نامه نوشته است" نخست آنکه، این نامه ها و بیانیه ها غالباً (اگر نه همیشه) در حاشیه خبری جامعه غربی می ماند، و مخاطبان محدودی را تحت تأثیر قرار می دهد.

دوّم آنکه، ایران از لابی های قدرتمندی در غرب، خصوصاً آمریکا، برخوردار نیست تا بتواند این اعتراضات را به فشارهای سیاسی ملموس تری در ساخت سیاسی آمریکا، خصوصاً کنگره، ترجمه کند، سوّم آنکه، اساساً تکلیف تحریم های اقتصادی در گفت و گوی دولتها تعیین می شود، و بسیار بعید است که امضا و انتشار نامه ها یا بیانیه های روشنفکران ایرانی بتواند تأثیری ولو اندک بر فرآیند تصویب یا لغو تحریم های سازمان ملل یا کنگره آمریکا داشته باشد."

 

او معتقد است که "کسانی که روشنفکران و دیگر لایه های جامعه مدنی را به ابراز مخالفت با تحریمها در سطح بین المللی فرامی خوانند، (دست کم) همزمان باید آزادی زندانیان سیاسی، رفع حصر رهبران جنبش سبز، و نیز گشایش فضای سیاسی را هم مطالبه کنند، نه آنکه احیاناً این مطالبات را مسکوت بگذارند یا طرح آنها را مصداق "تندروی" وانمایند."

رساندن صدای مردم به اوباما

در پاسخ به این انتقادها تقی رحمانی،از فعالان ملی مذهبی در مطلبی تصریح کرده که این نامه" مخاطب معینی دارد. قرار نیست که همه نکات مطرح شود یا همه مخاطب نامه باشند.

به گفته رحمانی" از آن جایی که اوباما با مردم ایران چند بارمستقیم سخن گفته، پس شایسته است که صدای بخشی وسیعی از مردم ایران به اوباما برسد.

او معتقد است که " صدای جامعه مدنی ایران در مخالفت با تحریم‌ها بلندتر می شود. اینک زمان آن فرا رسیده است که نویسندگان نامه و دیگر موافقان این نامه با بلندتر کردن صدای خود از آقای روحانی بخواهند تا در سفر آینده خود به نیویورک با برنامه پیشنهادی روشن، با جامعه جهانی وحکومت‌های غربی سخن بگوید. اگر او چنین توانی ندارد، بهتر است که به نیویورک نرود. اما مهم این است که کارشناسان مسائل سیاست خارجی در فضای رسانه‌ای آنچه حسن روحانی باید انجام دهد را با افکار عمومی مطرح کنند تا قدمی اساسی برای حل مشکل تحریم‌ها برداشته شود."

پاسخ درخور به نامه زندانیان

عباس عبدی،اما معتقد است که نویسندگان این نامه، متن خود را با توجه به هدفشان تنظیم کرده‌اند ولی اتفاقا در همین نامه به مشکلات داخلی نیز اشاره شده است. آن‌جا که به تغییرات داخلی کشور پس از انتخابات ۲۴ خرداد اشاره کرده و گفته‌اند که قدرت‌های خارجی هم باید به این تغییرات، پاسخ درخوری بدهند. کسانی که این نامه را نوشته‌اند، به این نکته اشاره کرده‌اند که ایالات متحده آمریکا که مخالف سیاست‌های دولت قبلی ایران بود، چرا نسبت به روی کار آمدن دولت جدید - که از جنسی دیگر است - نه تنها واکنش مثبت نشان نداده بلکه پاسخ منفی هم داده است. تاکید نامه بر این موضوع است که تحریم‌ها را خاتمه دهید و مشکلاتتان را با حکومت ایران با تفاهم حل کنید.

توصیه عارف برای راه اندازه کمپین " نه به تحریم"

 

محمد رضا عارف در دیدار اعضای شورای مرکزی کمپین «نه به تحریم»، با اشاره به اینکه حل مسئله هسته‌ای ایران به دولت‌ها و میزان تعاملات‌شان با کشورها برمی گردد، نقش تشکل‌های مردم‌نهاد در ایجاد اعتماد متقابل بین ملت‌ها و در نهایت دولت‌ها را نیز در این عرصه مؤثر دانست.

نامزد  انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با بیان اینکه تأثیرگذاری دیپلماسی غیرسیاسی نباید کمتر از دیپلماسی سیاسی باشد، تصریح کرد: نگاه ما این است که با اروپا و غرب رابطه خوبی داشته باشیم اما در خصوص مسائل هسته‌ای برخی معتقدند باید این فن‌آوری در اختیار کشورهای خاص بماند و از اینکه ایران نیز به این فن‌آوری دست پیدا کند، خوشحال نمی‌شوند.

 

عارف،  خاطرنشان کرد: ایران کشور قلدری نیست بلکه ما یک جامعه فرهنگی هستیم و می خواهیم با دنیا در صلح و آرامش زندگی کنیم.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در تعاملات بین کشورها گفت: تشکل‌های همسوی مردمی باید در غرب و ایران یکدیگر را شناسایی و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و از این رو، نقش ایرانیان خارج از کشور بسیار تأثیرگذار و مهم است.