روز شمار حصر:

نمایندگان مجلس برای صرف نظر از سوال از احمدی نژاد تحت فشار قرار گرفته اند

علی مطهری نماینده مستعفی مجلس با بیان اینکه دیگر با طرح سئوال از احمدی نژاد کاری ندارد، می گوید خودش را برای جلسه استعفاء آماده کرده‌است.

آقای مطهری همچنین می گوید که نمایندگان برای صرف نظر کردن از درخواست خود درباره سوال از احمدی نژاد تحت فشار قرار گرفته اند.

علی مطهری یکی از پیشگامان طرح سوال از رییس دولت در مجلس بود که در پی ممانعت هیات رییسه از اعلام وصول این طرح، به نشانه اعتراض استعفا کرد و استعفایش نیز در دستور جلسه مجلس قرار داده شد.

پیش از این محمد رضا باهنر عضو هیات رییسه مجلس در اشاره ای به رهبر جمهوری اسلامی گفته بود که "مقامات عالی نظام" مخالف "کش پیدا کردن" این طرح و پیگیری آن از سوی مجلس هستند.

امروز نیز، خبرگزاری مهر از قول محمد دهقان، عضو هیات رئیسه مجلس، گزارش داده که با انصراف شماری از امضاکنندگان، بررسی طرح سوال از آقای احمدی نژاد منتفی شده است.

او گفته است: "با بررسی و پیگیریهای انجام شده، مشخص شده است ۲۹ نفر از نمایندگان امضای خود را از این طرح پس گرفتند."

دهقان دلیل این اتفاق را مهلت یک هفته ای محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس "برای تعیین تکلیف امضاهای این طرح" اعلام کرد و گفت: "برخی نمایندگان با توجه به شرایط کنونی کشور سوال از رئیس جمهور را در شرایط فعلی صلاح ندانسته و امضای خود را پس گرفتند و به همین دلیل سوال از رئیس جمهور فعلا منتفی است."

علی مطهری، نماینده تهران اما که حدود دو هفته پیش در اعتراض به عدم اعلام وصول طرح سوال از سوی هیات رئیسه مجلس استعفای خود را تقدیم کرد، می گوید نمایندگان برای پس گرفتن امضا تحت فشار بودند.

او البته اشاره مستقیمی به دخالت رهبر جمهوری اسلامی در کار مجلس نکرده اما گفته که هیات رئیسه مجلس از یک طرف و معاون پارلمانی آقای احمدی نژاد و معاونان پارلمانی وزرا از طرف دیگر عامل فشار به امضاکنندگان طرح بوده اند و  سپس پرسیده است: "باید از این دو گروهی که مانع طرح سوال می شوند، پرسید چرا اینقدر از تحقق سوال از رئیس جمهوری می ترسند؟"

این نماینده تهران افزوده است: "به هر حال نماینده هم یک انسان است و ممکن است وقتی از چند طرف تحت فشار قرار می گیرد و به او گفته می شود فلان پروژه عمرانی حوزه انتخابیه ات متوقف می شود، عقب نشینی کند."