روز شمار حصر:

"درخت سبز امید" در دانشگاه آلبرتا کانادا

صبح دوشنبه ۳ اسفند (۲۲ فوریه) دانشجوهای دانشگاه آلبرتا در کانادا با صحنه جالبی مواجه شدند: درختی در محوطه دانشگاه که با پلاک‌های قرمز رنگی که از روبان‌های سبز آویخته بود آذین شده بود.

جلوتر که می‌رفتی ماجرا آشکارتر و آشکارتر می‌شد: ۸۵ پلاک که در یک طرف هر کدام اسم یکی از جان‌باختگان راه آزادی از بعد از انتخابات و در طرف دیگر آن خلاصه‌ای از اطلاعات مربوط به هر فرد یا چگونگی کشته شدن او نوشته شده بود.

روی درخت پوستری نصب شد بود که روی آن به زبان انگلیسی این جملات چاپ شده بود: "از زمان انتخابات ریاست جمهوری در ماه ژوئن ۲۰۰۹ (خرداد ۱۳۸۸) و اعلام نتیجه دروغین آن، مردم به خیابان‌ها آمدند تا سوالی ساده طرح کنند: رای من کجاست؟ اما تظاهرات صلح‌جویانه و آرام مردم با خشونت، گاز اشک‌آور و گلوله پاسخ داده شد. بر اساس شواهدی که توسط روزنامه‌نگاران و فعالین حقوق بشر جمع‌آوری شده دست‌کم ۸۵ نفر در برهه بعد از انتخابات جان باختند (به وب‌سایت روزنامه گاردین ارجاع داده شده است). اثر حاضر تلاش دارد تا این ۸۵ شهید بی‌گناه و بیش از ۱۰۰۰ زندانی بعد از انتخابات را که بیشتر آن‌ها دانشجو هستند ارج نهد. با نزدیک شدن به سال نو ایرانی (اعتدال بهاری ۲۰ مارس) با ایمان به این که این زمستان در تاریخ ایران زمین هرچند سرد و هر چقدر ناملایم بدون شک به بهار منتهی خواهد شد، یادشان را گرامی می‌داریم."

طراح این اثر مشخص نیست. تنها در زیر پوستر این آدرس به چشم می‌خورد: [email protected]
عکس‌های بیشتری از این درخت سبز امید را می‌توانید در این آدرس ببینید.